GenelSuriye Dostları

İran dişişleri bakanı Salihi, Suriye krizini bitirecek önerilerinin hazır olduğunu açıkladı

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı, İran’ın Suriye krizinin çözümlenmesi için önerisinin Kofi Annan planına binaen olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Lübnan gazetelerinden Elahbar’a verdiği demeçte İran’ın Suriye krizi ile ilgili çözüm yolunun Arap birliğinin önceki kararları ile birçok ortak noktaları olan Kofi Annan planına dayalı olduğunu belirtti.

Salihi İran’ın önerisi ile ilgili yaptığı açıklamada, bu projede Suriye krizine yakın olan tüm grup ve çevrelerin görüşlerinin dikkate alındığını ve söz konusu grupların hüsnü niyetine dayalı olduğunu ifade etti. Dışişleri bakanı söz konusu projenin Tahran’da düzenlenecek olan Bağlantısızlar Hareketi toplantısının çerçevesinde sunulacağını, kabul görmesi durumunda geliştirilerek detaylara inileceğini sözlerine ekledi.

İslami İran dışişleri bakanı sözlerinin bir diğer bölümünde Bağlantısızların belirlenen en önemli hedeflerinin, ulusal bağımsızlık, hakimiyet ve kaderin belirlenme hakkı, çok yönlü askeri anlaşmalara katılmamak, büyük güçlerin siyasi bloklarının nüfuzu karşısında üye ülkelerin bağımsız davranması, emperyalizm, ırkçılık ve dış güçlerin işgali ile mücadele, uluslararası ilişkilerin demokratikleştirilmesi ve hakimiyette eşitlik ilkesine göre ekonomik işbirliği olduğunu ifade etti.

Ali Ekber Salihi İran İslam cumhuriyetinin kurulduğu ilk günden itibaren ‘Ne doğu ne batı, İslam Cumhuriyeti’ temeline göre dış siyasetini Bağlantısızlar Hareketinin hedefleri doğrultusunda bulduğunu, bu yüzden ilk fırsatta yani Ekim 1979 tarihinde Havana zirve toplantısında 88. Üye olarak harekete katıldığını belirtti.

Dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi İran İslam cumhuriyetinin, gelecek 3 yılda hareket başkanlığına işaretle, BMT ardından dünyanın ikinci büyük teşkilatı olan Bağlantısızlar Hareketinde etkili rol ifa edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu