GenelSuriye Dostları

İran İslam Cumhuriyeti, Suriye’de kaçırılan İranlı vatandaşların kurtarılması için çalışıyor

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkan Yardımcısı, Suriye’de kaçırılan İranlı ziyaretçilerin kurtarılması amacıyla çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

İSNA haber ajansına açıklamada bulunan İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkan Yardımcısı “Mansur Hakikatpur”, dışişleri bakanlığının, Suriye’de kaçırılan 48 İranlı ziyaretçinin kurtarılmasından sorumlu olduğunu hatırlatarak. Dışişleri bakanlığı ve İran’ın Suriye elçisinin bu konudaki sorumluluğunu yerine getirdiğini ve kaçırılan vatandaşların kurtarılması için çalışmaları sürdürdüğünü belirtti.

İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkan Yardımcısı, rehin alınan İranlıların sağlık durumunun iyi olduğunu hatırlatarak, dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi’nin, Türk makamlarının Suriyeli muhalifler içerisindeki etkinliğini dikkate alarak bu hususta Türkiye’den yardım talep ettiğini söyledi.

İranlı ziyaretçilerin can güvenliğinden Amerika, Arabistan ve Türkiye’nin sorumlu olduğunu belirten Hakikatpur, ziyaretçilerin kurtarılmasının Tahran açısından büyük bir önem taşıdığını ve İran İslam Cumhuriyetinin bu konuyu kesinlikle göz ardı etmeyeceğini söyledi.

4 Ağustos 2012 tarihinde başkent Şam havaalanı yolunda 48 İranlı ziyaretçiyi taşıyan bir otobüs silahlı kişilerce kaçırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu