GenelSuriye Dostları

İran meclis başkanı, Türkiye ve Kuveyt meclis başkanları ile görüştü

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlenen İslam ülkeleri meclis başkanları zirvesinin kulisinde Türkiye meclis başkanı Cemil Çiçek ve Kuveyt meclis başkanı Ali Fahad Raşid Al-ı Raşid ile görüştü.

Türkiye meclis başkanı Çiçek ile görüşmesinde Laricani, Tahran ve Ankara’nın Suriye krizi ile ilgili görüşlerini bir birine yakınlaştırmaları gerektiğini kaydetti. Laricani ayrıca Türk mevkidaşı ve Türkiye başbakanının Suriye’de İranlı rehinelerin serbest bırakılmaları için sarf ettikleri çabaları takdirle karşıladıklarını kaydetti.

İran ve Türkiye’nin bölgesel meselelerin çözümlenmesinde önemli rol ifa ettiğini kaydeden Laricani, bölge ülkelerinin işbirliği ile Suriye krizinin çözümlenmesi ve bu ülkede krizin tırmanması engellenmesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Cemil Çiçek de İranlı mevkidaşı ile görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek İran önemli bir ülke olduğunu ve Türkiye yönetimi İran ile ilişkilerini çok yönlü geliştirmek istediğini kaydetti. Çicek ayrıca bölge gelişmeleri İran ve Türkiye açısından önem arz ettiğini vurguladı.

Meclis başkanı Laricani ayrıca Kuveytli mevkidaşı Ali Fahad Raşid Al-ı Raşid ile görüşmesinde iki ülkenin parlamentoları arasında gelişen ilişkilere temas ederek İran meclisinin Kuveyt meclisi ile ilişkilerini geliştirmeyi olumlu karşıladığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı