GenelSuriye Dostları

İran, Suriye sorununu barışçıl çözmek için çalışıyor

İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, Irak ziyareti kapsamında yaptığı açıklamasında, İran’ın suriye krizini, barışçıl bir yolla çözme çabasında olduğunu söyledi.

İslami Şura meclisi başkanı Ali Laricani, Irak ziyareti kapsamında bazı Iraklı İslam alimlerini ziyaret ederek, onlarla görüştü. Laricani bu görüşmeler kapsamında Ayetullah Seyyid Muhammed Said Hekim’le de görüştü. Görüşmede, Suriye konusuna da temas eden İslami Şura Meclisi başkanı Ali Laricani, bazı ülkelerin Suriye meselesine müdahale etmesinin, Suriye halkı için zararlı sonuçlar doğurduğunu belirterek, İran İslam cumhuriyetinin Suriye krizini barışçıl yöntemlerle çözmek için çalıştığını söyledi.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani açıklamasında, bölge ülkelerine yaptığı bir dizi ziyaretler ardından, gerçekleşen bu ziyaretin, Gazze’de yaşanan gelişmelerden sonra, bölge ülkeleriyle bir dizi istişarelerde bulunduklarını dile getirdi.

Ayetullah Seyyid Muhammed Said Hekim de, Suriye’de krizin çözümü ve istikrarın sağlanmasının taraflar arasında diyalog ve görüşmelerle sağlanacağını hatırlatarak, uluslararası siyasetçilerin, Suriye’de istikrar ve huzurun sağlanması için gerekli katkılı sağlamaları gerektiğini söyledi.

Ayetullah Seyyid Muhammed Said Hekim açıklamasında, Suriye’de krizin sürmesinin, bölge ülkelerine de sıçramasına yol açacağını hatırlatarak, Suriye’de taraflar ulusal çıkarları doğrultusunda, halkın yararına olacak adımlar atmalılar diye konuştu.

İslami şura meclisi başkanı Ali Laricani, Irak ziyareti kapsamında, Ayetullah Ali Sistani, Ayetullah Behr’ul Ulum, Ayetullah Feyyaz ve Ayetullah Beşir Necefi gibi alimlerle İslam dünyasını ilgilendiren konular etrafında fikir alış verişinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı