Suriye Dostları

İran, Suriye’de barış ve istikrarı sağlayacak tüm girişimleri destekliyor

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye’de barış ve istikrarı sağlayacak tüm girişimleri desteklediklerini belirterek, bu ülkeye yönelik yabancı müdahaleye karşı olduklarını söyledi.

Salihi, Suriye yönetimi ve muhalefetinin katılımıyla Tahran’da yapılan “ulusal diyalog” toplantısının açılışında konuştu.

Korsan İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşmasına başlayan Salihi, Suriye yönetimi ve muhalefetinin katıldığı “şiddete hayır, özgürlüğe evet” toplantısının, bu ülkede istikrar ve barışın sağlanmasında önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Salihi, böyle bir toplantının mevcut hassas dönemde yapılmasının Suriye’de bağımsızlık ve toprak bütünlüğünün korunması, yasaların egemenliği, farklı kesimlerin barış içinde yaşaması, huzur ve emniyetin sağlanması açısından önemli olduğunu söyledi.

Suriye’deki taraflardan öncelikli olarak ülkenin çıkarını gözeterek bir an önce şiddetin durdurulması ve ateşkesin sağlanması için adımlar atmasının beklendiğini vurgulayan Salihi, tarafları samimi ve uzlaşmacı olmaya davet etti.

“Suriye’ye istikrar ve barışı getirecek her çabayı destekliyoruz” diyen Salihi, stratejik Ortadoğu bölgesinin tamamında güvenlik, huzur ve barıştan yana olduklarını yineledi.

Krizin aşılmasına ilişkin olarak da ülkesinin görüş, düşünce ve önerilerini açıklayan Salihi, tüm tarafların barışçıl ve siyasi yöntemle geniş kapsamlı müzakereleri ilke edinmeleri gerektiğini söyledi.

Salihi, silahlı gruplara para ve silah verilmesinin bu ülkedeki krizi daha da derinleştirdiğini ve şiddeti artırdığını kaydetti. Silahlı gruplara ağır silahlar verilmesinin tüm bölgede terörizm ve şiddet olaylarını artırarak istikrar ve güvenliği tehdit edebileceğini belirten Salihi, bu durumun uluslararası ilişkilerde de tehlikeli bir sürece yol açabileceğini ifade etti. Salihi, askeri yöntemlerin Suriye’deki sorunu çözemeyeceğini, aksine diğer ülkelerde de kriz ve istikrarsızlığa neden olacağını belirtti ve bunun da hiç kimseye yarar sağlamayacağını söyledi.

“Yabancı müdahaleden dolayı Suriye’deki kriz maalesef daha karışık ve yaygın hale gelmiştir ve halihazırda uluslararası bir boyut kazanmıştır” diyen Salihi, bazılarının tek taraflı ve dayatmacı politikalarla mevcut durumu suistimal ederek kendi görüş ve düşüncelerini kabul ettirmeye çalıştığını bildirdi.

Salihi, Suriye’deki sorunun çözümünde reformların tamamlanması ve tüm kesimlerin katılımıyla özgür bir seçim yapılmasının ayrı bir önem arz ettiğini belirtti.

Suriyelilerin kendi kaderlerini kendilerinin belirlemesi görüşünde olduklarını yineleyen Salihi, bu ülkeye yönelik yabancı baskı ve müdahalelere karşı olduklarını ifade etti.

Salihi, bölgesel ve uluslararası kuruluşlar ile tüm ülkelerin, Suriye’de haksız yaptırımların neden olduğu ekonomik sorunların aşılması ve bu ülkeye insani yardım malzemesi gönderilmesi için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Dayatmacı yöntemler yerine diyaloğu en başından beri savunduklarını ifade eden Salihi, bu konuda bölgesel ve uluslararası arenada girişimlerde bulunduklarını, çeşitli toplantılar yaptıklarını hatırlattı.

Suriye halkına sağlık ve gıda başta olmak üzere insani yardım malzemesi gönderdiklerini belirten Salihi, bu ülkedeki tüm tarafları bir araya getirmek için de büyük çaba harcadıklarına dikkati çekti.

Salihi, Suriye sorununa çözüm amacıyla Mısır ve Türkiye ile uzmanlar düzeyinde Kahire ve New York’ta bir araya gelindiğini de hatırlattı.

Suriye yönetimi ve muhalefetini bir araya getiren toplantının ikinci kısmı basına kapalı olarak gerçekleştiriliyor. Dışişleri Bakanı Salihi’nin toplantı sonunda açıklama yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı