Suriye Dostları

İran: Suriye’de herhangi bir değişim devlet tarafından yapılmalıdır

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ülkesinin Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleyi reddettiğini belirterek bütün taraflara iyi niyet adımları atma ve BM Temsilcisi Kofi Annan planını uygulama çağrısında bulundu.

BM Temsilcisi Annan ile bugün Tahran’da bir basın konferansı düzenleyen Salihi; Suriye halkının da bütün halklar gibi siyasi partiler ve seçimlerin uygulandığı özgür bir ortamda yaşama hakkına sahip olduğuna inandıklarını beyan etti.

Suriye’de yaşanacak her değişimin Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde Suriye hükümeti tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Salihi; Suriye hükümetine normal bir yöntemle değişim gerçekleştirmesi için fırsat verilmesi gerektiğini ve birçok devletle anlaşmazlık noktasının bundan kaynaklandığını kaydetti.

Bögede bulunan ve batılı kimi devletlerin bu konuyla ilgili farklı bakış açıları olabildiğini ve Suriye’de gerçekleşecek değişimlerin farklı bir yöntemle gerçekleştirilmesini isteyebileceklerine işaret eden Salihi; İran’ ın bu noktada onlarla ayrışma ihtimalinin bulunduğunu belirterek Annan projesinin içerdiği önerilerin İran’ı memnun ettiğini dile getirdi.

İran’ın Suriye’deki bütün tarafların diyalog masasına oturmasını desteklediğini söyleyen Salihi; bu amaca hizmet ettiği sürece Annan’ı destekleyeceklerini ifade ederek Annan’ın çabaları ve ısrarıyla Suriye’de yaşanan sorunların sona ermesini umut ettiklerini ibraz etti.

Öte yandan Annan; Salihi ile görüşmesinde Suriye’de yaşanan krize barışçıl bir çözüm bulunması gereğinde anlaşmaya vardıklarına işaret ederek Suriye’de yaşanan şiddetin sona ermesi için iki tarafında katkıda bulunmak istediğini kaydetti. İhtiyaç sahiplerine insani yardımın ulaştırılması konusunun yakıcı bir niteliği bulunduğunu belirten Annan; Suriye’de bulunacak siyasi çözümün Suriyeli bir faaliyet olması gerektiğini ve Suriye yönetiminin halkın amaç ve özlemlerine saygı duyması gerektiğini beyan etti.

Bölgenin birçok gerginlik ve kriz yaşadığına dikkat çeken Annan; bölgenin daha fazla gerginliğe tahammül edemeyeceğini belirterek Suriye’nin jeopolitik bir konumu bulunduğunu ve yaşamakta olduğu krizi aşamazsa hesapta olmayan büyük sonuçlar ortaya çıkacağını kaydetti.

Bu nedenle Suriye’de bulunan bütün tarafların krize çözüm bulma sorumluluğu bulunduğunu söyleyen Annan; Suriye ile özel ilişkileri göz önünde bulundurularak İran’ın krizin çözümünde katkıda bulunmasını desteklediğine işaret ederek İran’ın çözümde etkili bir unsur olacağına inandığını ifade etti.

Suudi Arabistan ve Katar gibi devletlerin Suriye’de bulunan silahlı terör gruplarına silah desteği yapması ile ilgili yöneltilen bir soruya cevaben Annan; Suriye’de ek olarak yapılacak en ufak bir silahlandırmanın facia gibi sonuçlar yaratabileceğine işaret ederek en yakın zamanda uluslararası gözlemcilerin Suriye’ye gönderilmesini ve şiddetin durmasını temenni etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı