GenelSuriye Dostları

İran, Suriye’de taraflar arasında diyaloğa katkı sunmaya hazır olduğunu yineledi

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, İran’ın Suriye’de ateşkesin sağlanması amacıyla, hükümet ile muhalifler arasında diyalog sağlanması ve görüşme ortamının oluşması için gerekli ortamı oluşturmaya katkı vermeye hazır olduğunu yineledi.

Salihi, Tahran’da temaslarda bulunan Orta Afrika cumhuriyeti dışişleri bakanı Antoine Gambi ile düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran’ın Suriye’de hükümet ile muhalifler arasında görüşmenin sağlanması için gerekli ortamı hazırlamaya katı vermeye hazır olduğunu ve bu çervede, Suriye’de ateşkesin sağlanması amacıyla da, muhalif bazı grublarla temasa geçildiğini söyledi.

Kurban bayramında Suriye’de taraflar arasında ateşkesin sağlanması için gerekli çaba ve telaşı gösterdiğini belirten Salihi, İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Baku’de yapılan görüşme ve BM ve Arap Birliği suriye özel temsilcisi Ahdar İbrahimi ile de Tahran’da yapılan görüşmelerde, Kurban bayramında Suriye’de ateşkesin sağlanması konularının ele alındığını belirtti.

Salihi, ulaşan haberlerde de, Suriye hükümetinin ateşkese hazır olduğunu bildirdiği fakat, muhalif bazı gruplar arasında birliğin sağlanmamasından dolayı da,muhaliflerin ateşkes konusunda bir açıklama yapmadıklarını söyledi.

Salihi açıklamasında ayrıca, New York Times gazetesinde yer alan, İran ile ABD arasında doğrudan görüşme yapılacağı haberlerini de yalanlayarak, görüşmeler sadece 5+1 grubu çerçevesinde olur diye konuştu.

Salihi, 5+1 grubu ile İran arasında yapılacak bir sonraki görüşmenin zamanına işaretle de, görüşme yapılmasının kararlaştırıldığı fakat, zaman ve mekan konusunda net bir mutabakatın sağlanamadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı