GenelIrak GerçekleriSuriye Dostları

İran ve Irak ortak bildiri yayınladı

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında, İran İslam Cumhuriyeti ve Irak ortak bir bildiri yayınlayarak, ikili münasebetlerin bütün alanlarda gelişmesine vurgu yaptı.

İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ve Irak Başbakanı’nın yayınladığı bildiride, Tahran-Bağdat’ın karşılıklı saygı ve ortak çıkarlara dayalı münasebetlerinin stratejik boyutlarına temasla, her geçen gün ilişkilerin büyümesinden iki taraf memnuniyetini dile getirdi.

Tarafların bölge istikrarının önemine vurgu yaptığı ve terörizmin dünya güvenliğini tehdit ettiği ifade edildiği açıklamada, artan terörizm tehlikesine karşı uluslararası siyasi çabalara yoğunlaşması zaruretine vurgu yapıldı.

Bildiride ayrıca, İran İslam Cumhuriyeti’nin bir kez daha Irak halkı ve hükümetine terör örgütleriyle mücadelede tam destek vermesine vurgu yaptığı ifade edildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İshak Cihangiri’nin resmi daveti üzerine üst düzey bir heyet başkanlığında 20 Ekim’de Tahran’a geldi.

El-İbadi, İmam Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı, İslami Şura Meclisi Başkanı, İslam Nizamı Maslahatını Belirleme Konseyi Başkanı ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteriyle ayrı ayrı görüştü.

El-İbadi, dün de kutsal kent olan Kum’a giderek, Hazret-i Masuma (sa) türbesini ziyaret etti, ardından bazı İslam alimleriyle bir araya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu