Genel

İran’ın yeni hava savunma sistemi görücüye çıktı

İranlı uzmanların emeği ile tasarımı ve yapımı gerçekleştirilen “15 Hordad” hava savunma sistemi Tahran’da düzenlenen törende görücüye çıktı.

Savunma Bakanı General Emir Hatemi Pazar günü 15 Hordad hava savunma sisteminin görücüye çıktığı törende yaptığı konuşmada, 15 Hordad hava savunma sistemi, düşman savaş uçaklarını ve İHA’larını 150 kilometre mesafeden tespit edebildiğini ve 120 kilometre menziline de girdiğinde hedefine odaklanarak imha ettiğini belirtti.

General Hatemi, 15 Hordad hava savunma sistemi ayrıca radarlara yakalanmayan uçan nesneleri de 85 kilometre mesafeden tespit ettiğini ve 45 kilometre menziline girdiğinde de hedefe odaklanarak imha ettiğini vurguladı.

General Hatemi bu sistemin bir başka seçkin özelliği hedeflerin üzerinde eşzamanlı odaklanma yeteneği olduğunu belirterek, 15 Hordad hava savunma sistemi eşzamanlı olarak 6 hedefin üzerinde odaklanarak her altı hedefe ateş edebildiğini ve imha görevini yerine getirdiğini ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti savunma gücünü geliştirmek için hiç kimsenin icazetini beklemediğinin altını çizen General Hatemi, bölgede bölge dışı güçlerin çok sayıda üssünün bulunması, 15 Hordad gibi ileri teknoloji hava savunma sistemlerini geliştirmeyi ve İslami İran’ı düşmanların hava ve füze tehditlerine karşı korumayı kaçınılmaz hale getirdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu