GenelKimyasal

IŞİD Kobani’de kimyasal silah kullandı

isid-kimyasal
IŞİD’in efendileri ve IŞİD keyifle halka karşı kimyasal silah kullandı.

Kimyasal silahların ortaya çıkardığı korkunç görüntülerin benzerleri bu kez de Kobani’den geldi.
Kobani’ye yönelik saldırılarını sürdüren IŞİD’in, Türkiye sınırındaki ilçede kimyasal silah kullandığı öne sürüldü.

BBC muhabiri Güney Yıldız’a konuşan bir Kürt yetkili, kimyasal silah kullanılarak gerçekleştirildiğinden şüphelenilen bir saldırı sonucunda Kobanililerin solunum zorluğu, görme kaybı, deride kabarma gibi sorunlar yaşadığını söyledi.

Yıldız, Twitter’da paylaştığı mesajda, “BBC’nin güvenlik uzmanına göre, (yayımlanan) fotoğraflar klorin gazına işaret ediyor. Klorin kullanımı basit ve öldürücü etkisinden çok koku yayan bir gaz” ifadesini kullandı.

BBC muhabiri ayrıca, bölgedeki çatışmalar yüzünden yaralıların Suruç’a geçirilemediğini belirtti.

Kobani’de doktorluk yapan Welat Omar, kendilerine sabah saatlerinden itibaren başvuran birçok hastanın vücudunda şişlikler ve kızarıklıklar görüldüğünü söyledi. Dr. Omar, “Bu belirtiler bir kimyasal silahtan olduğunu düşünüyoruz. Ama nasıl bir kimyasal silah olduğu konusunda henüz bilgi sahibi değiliz. Araştırmalarımız devam ediyor. İlk tahminlerimiz fosfor bombası olabileceği yönünde.

Hastalara kısıtLI imkanlarla tedavi uyguladık. Ama durumu ciddi olan hastalar var. Bunları kontrol altında tutuyoruz” dedi. Gelen hastaların bazılarının yüzlerinde de şişlik ve morarmalar olduğunu belirlediğini dile getiren Omar, “İnsanlarda görülen bu durum IŞİD’in son attığı silahlar arasında kimyasal olduğunu gösteriyor. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerekiyor. Çünkü daha önce yapılan açıklamalarda IŞİD’in elinde kimyasal silah bulunduğu belirtiliyordu.” diye konuştu.

Bir Yorum

  1. pyd de diğerlerine karşı kimyasal kullansın. sayın başkan esad da kimyasal kullansın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı