GenelSuriye Dostları

İslam İnkılabı tarihi bir hareket olarak bütün insanlığa aittir

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad yabancı Büyükelçi ve Delegelerle görüşmesinde, İslam inkılabını tarihi bir hareket olarak tanımlayıp “Bu açıdan bütün insanlığa ait birşeydir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün akşamüstü, İslam inkılabının 34. zafer yıl dönümü nedeniyle ziyarete gelen yabancı Büyükelçi, dış temsilcilik yetkilisi ve uluslararası teşkilatlar Delegelerini kabulünde yaptığı konuşmada “İslam inkılabı kuşkusuz tarihi ve tarih yapıcı bir hareket niteliğindedir. Tabi İran’da büyük bir siyasi değişime sebep olması açısından değil de, çok derin ve kalıcı bir insani hareket olması açısından tarihidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra “insan nedir” diye bir soru yöneltip konuşmasını şöyle sürdürdü: “İnsan varlık dünyasının en büyük varlığıdır. Her şey insan için yaratıldı. Din de sadece insan içindir. Yani insanı varlık dünyasından çıkarırsak geriye kalan her şey anlamsız kalır. İnsan düşünüp, özgürce karar verebilir, yapabilir veye bozabilir. Kendi kaderini belirleyebilen tek varlıktır insan” diye vurguladı.

Ahmedinejad konuşmasının devamında İslam inkılabından söz ederken “İslam inkılabı insanın kendi insanlık gerçeğine dönmesi yönünde bir harekettir. İslam inkılabı cereyanında kendi özlerine dönen insanlar adalet, bağımsızlık ve özgürlük uğruna sahneye girdiler. Bu insanın kemale doğru hareketinin zemini demektir. Bu açıdan İslam inkılabı bütün insanlığa aittir. Bu inkılabın sadece İranlıları veya Müslümanları ilgilendirdiğini yanlıştır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu