Genel

İsrail ile BAE vize muafiyet anlaşması imzaladı

15 Eylül’de Beyaz Saray’da imzalanan ilişkileri normalleştirme anlaşmalarının ardından, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet temsilcileri İsrail’e ilk resmi ziyareti gerçekleştirdi. İlişkileri ilerleten anlaşmalar imzalanmasıyla yeni dönem şekilleniyor.

İlişkilerin normalleşmesi anlaşmalarının ardından, ABD heyetinin eşlik ettiği BAE hükümet temsilcileri, İsrail’e ilk ziyareti düzenledi.

Tel Aviv’in Ben-Gurion Havaalanı’na inen heyetleri, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ve Maliye Bakanı İsrael Katz kırmızı halı töreniyle karşıladı.

İsrail heyetinin BAE ziyaretine iadede bulunulması, ilişkileri daha da ilerletecek bir dizi anlaşmanın imzalanmasını beraberinde getirdi.

Bir Arap ülkesiyle ilk vize muafiyeti anlaşması

Nitekim İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu,  İsrail ile BAE arasında karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasına varıldığını açıkladı. Bu, bir Arap devleti ile İsrail arasında ilk vizelerin kaldırılması anlaşması olması açısından da önem taşıyor. Yani iki ülkenin vatandaşları ne zaman isterlerse hiçbir başvuruda bulunmaksızın diğer ülkeyi ziyaret edebilecek.

İmzalanan diğer anlaşmalar yatırım, havacılık, bilim-teknoloji alanlarına odaklı.

Bu kapsamda iki ülke arasında haftada 28 ticari uçuş yapılacak.

İsrail’e giden BAE Mali İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Ubeyd Humeyd et Tayir’in başkanlığındaki heyete eşlik eden ABD heyetinde, Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Avi Berkowitz var.

Netanyahu: Trump sağolsun tarih yazıyoruz

Havaalanında düzenlenen törende BAE ve ABD heyetlerine hitap eden İsrail Başbakanı, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da imzalanan BAE ve Bahreyn ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik İbrahim Anlaşmaları dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump ve BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’e teşekkür ederek, “ABD’nin desteği olmasa bugün burada olamazdık” dedi.

Kuşaklar boyu devam edecek tarih yazdıklarından söz eden Netanyahu, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların muazzam heyecan ve coşku yarattığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu