FilistinGenelSuriye Dostları

İsrail’den ABD’ye: Gerilimin düşmesini istiyorsanız bize destek verin

İsrail’den yayınlanan timesofisrael.com sitesinin haberine göre, İsrail’in ABD Büyükelçisi Ron Dermer İsrail’e uluslararası ortakları tarafından verilen kuvvetli bir desteğin Gazze’de süregelen savaşta ateşkese ulaşılmasını kolaylaştıracağını söyledi.

Başbakan Benyamin Netanyahu’nun “Dünya ne kadar baskı uygularsa uygulasın İsrail’i füze saldırılarını durdurması için Hamas’ı vurmaktan caydıramayacağını” söylediği konuşmasının hemen ardından konuşan Dermer, bunun tersinin de doğru olduğunu söyledi. Dermer “Dünya güçlerinin İsrail’in kendi vatandaşlarını savunma hakkını desteklemesinin Gazze ile İsrail arasındaki gerilimi düşüreceğini” iddia etti.

2012’de Siyonist Yapı’nın Gazze’ye hava saldırıları gerçekleştirdiği son seferde ABD Başkanı Barack Obama’nın ülkesinin İsrail’e verdiği güçlü desteği sarsmadan sürdürdüğünü belirten Dermer, “2012’de yaşanan 8 günlük savaşta, ABD Başkanı ve İsrail Başbakanı dört defa görüşme gerçekleştirdi ve ortada ABD Başkanı’nın İsrail’in kendini savunma hakkına verdiği güçlü bir destek mevcuttu. Aynı şekilde İsrail’e verilen bu güçlü destek 2012’de gerilimin azalmasına da yardımcı olmuştu. Mevcut durumda gerilimin azalmasını sağlamanın en kolay yolu İsrail’in kendini savunma hakkına verilen güçlü destek.” ifadelerini kullandı.

İran hem Hamas’ı hem İslami Cihad’ı silah ve parayla destekliyor

İran’ın savaştaki rolüne de değinen Dermer “İran hem Hamas’a hem de İslami Cihad’a para ve silah yardımı yapıyorsa da Tahran’ın İslami Cihad’la bağları daha yakın. Hamas daha önce bir kısmına Mayıs ayında yapılan gemi baskınıyla İsrail’in el koyduğu Fecr ve Suriye yapımı M-302 füzeleriyle destekleniyor.” dedi.

Füzelerin çoğu yerli üretim

Dermer Hamas’ın son yıllarda gittikçe artan bir baskıyla da karşı karşıya olduğunu söylerken Mısır’ın Gazze’ye açılan tünellerin %90’ını yıktığını ifade etti. Hamas’ın yerel üretim kapasitesinin yükseldiğini hatırlatan Dermer, İsrail’e karşı kullanılan uzun menzilli füzelerin çoğunun Gazze’de yer alan imalathanelerde üretildiğini iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu