FilistinGenel

İsrail’in uykularını kaçıran komutan Muhammed Dayf kimdir?

Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin El-Kassam Tugayları komutanı Muhammed Dayf’ın bu gece eşi ve oğlu şehit edildi. Dayf kendisine yönelik şu ana kadar düzenlenen 5 suikasttan da kurtulmayı başardı. İsrail Muhammed Dayf’ı “tehlikeli düşman” olarak tanımlıyor.

Muhammed Dayf’ın eşi Vedad (27 yaşında) ve 7 aylık oğlu İsrail’in dün gece Gazze’de bulunan Şeyh Rıdvan semtindeki evlerine yönelik düzenlenen hava saldırısında şehid oldular.

Muhammed Dayf, 20 yıldan fazla bir süredir İsrail karşıtı operasyonlar düzenleme, asker kaçırma, istişhad eylemleri düzenleme, füze fırlatma, tünel kazma gibi işlerde aktif rol alıyor. 2002 yılında İsrail tarafından düzenlenen bir saldırıda Salah Şehade’nin şehit edilmesinden sonra Kassam Tugayları’nda komutan olarak görevlendirildi.

Gazze’deki İslam Üniversitesi Biyoloji bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Muhammed Dayf, 80’lerin başında “Hamas”ın düşüncesine dahil oldu.

2000 yılının Mayıs ayında Filistin Yönetimi tarafından tutuklanan Muhammed Dayf, 2. Filistin İntifadasının başlarında hapishaneden kaçmayı başardı.

Dayf kendisine yönelik düzenlenen 5 adet suikasttan kurtulmayı başardı. Ancak bu suikastlar esnasında bir gözü ve iki ayağı yaralandı. Nitekim 2002 yılı Eylül ayında Gazze’nin kuzeyindeki Şeyh Rıdvan bölgesinde seyir halindeki arabasına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Filistinli haber kaynakları bu saldırı sonrasında Dayf’ın “kötürüm” olduğunu bildirmiş olsa da bu bilgi hiçbir şekilde doğrulanmadı.

Muhammed Dayf’ın şu anda 20 yıl önce çekilmiş bir fotoğraftan başka herhangi bir fotoğrafı yok. Söz konusu fotoğrafta Dayf çatık kaşlı, zayıf ve sakalsız gözüküyor.

AFP’ye konuşan ve ismini vermek istemeyen Hamaslı bir yetkili şunları söylüyor: “Dayf asla modern teknolojik iletişim araçlarını kullanmaz. Benzeri görülmemiş bir şekilde kendini gizlemeyi başarıyor. Hiçbir teknolojik aleti kullanmıyor, daima tetikte… Çok hızlı bir yapısı var ve gerçekten çok zeki biri…”

Asıl ismi Muhammed Diyab El-Mısri olan Muhammed Dayf 1965 yılında Gazze’nin güneyinde Filistinli mültecilerin kaldığı Han Yunus kampında dünyaya geldi. Hamaslı yetkilinin ifadesine göre Dayf (“Misafir” anlamına gelir) lakabını almasının sebebi asla hiçbir yerde kalıcı ikamet etmiyor olması…

Hamaslı ismini vermek istemeyen yetkili Muhammed Dayf’ı şöyle tanımlıyor: “Dayf sanatsal ve tiyatral çalışmalarda çok üretken biridir. Aynı zamanda fakir öğrenciler için yapılan yardım faaliyetlerinde de aktif çalışır. Dayf’ı utangaç, edepli, kibar, ahlaklı bir genç olarak tanımlayabiliriz. Karakter gereği düşük ses tonuyla konuşur ve mütevazidir. Okumayı, hayır işlerinde bulunmayı sever. Gençliğinden beri askeri çalışmalarda bulunmaktan keyif alır.”

Muhammed Dayf ilk olarak 1989 yılında Hamas Hareketi’nden birçok üye ve yöneticinin bulunduğu yüzlerce kişiyle birlikte tutuklandı ve yargılanmadan 16 ay boyunca tutuklu kaldı.

Bu süre zarfında Kassam Tugaylarının operasyonlarını yönetme hususunda yardımcısı olan Ahmed El-Caberi yerini aldı. Caberi 2012 yılında İsrail’in “Bulut Sütun” adını verdiği 8 günlük Gazze operasyonunun başlangıcında, 14 Kasım günü suikasta uğradı ve şehit edildi.

Hamas’taki üst düzey yetkililerden biri bu hususta “Dayf’ın yardımcısı olan ve askeri operasyonlarda birebir komutanlık yapan Caberi’nin şehadetinden sonra Kassam Tugaylarında yeni bir teşkilatlanmaya gidildi. Bu yeni düzenlemeyi planlayan Dayf çalışmalarını gizli bir şekilde yürüttü” açıklamasında bulundu. Nitekim bu durum basına da çok fazla yansımadı. Diğer yandan İsrail 2012 yılındaki saldırılar esnasında Hamas’ı kara harekatı başlatılırsa “ağır bir bedel” ödeyecekleri hususunda uyarmıştı.

Geçtiğimiz Salı akşamı Muhammed Dayf ateşkes için girişimler başladığından beri ilk kez bir ses kaydı yayınladı ve ses kaydında, “saldırıların durdurulması ve ambargonun kaldırılması” yönünde bir karar alınmazsa İsrail’le ateşkesin asla sağlanamayacağını ifade etti.

İsrail geçtiğimiz Temmuz ayının 8’inden beri Gazze’ye karşı operasyon yürütüyor. Operasyon dahilinde 17 Temmuz tarihinde kara harekatı başlatıldı.

İsrail 1994 yılında Nachshon Wachsman’ın kaçırılması ve öldürülmesi operasyonunun arkasında Dayf’ın olduğunu iddia ediyor.

Nitekim Yahya Ayyaş’a suikast düzenlenmesi ve şehit edilmesinin ardından Dayf, “Hamas’ın mühendisi”nin intikamını almak amacıyla çok sayıda operasyon düzenlediği ve 50’den fazla İsrailliyi öldürdüğü biliniyor.

İsrail Ordusuna ait sitede Yahya Ayyaş’tan sonra “İzzettin El-Kassam Tugaylarının mühendisi” olma vasfını Dayf’ın üstlendiği ifade ediliyor.

Yine İsrail Dayf’ı Hamas Hareketi tarafından düzenlenen, 2. İntifada süresince Telaviv ve Kudüs’teki toplu mekanları ve otobüsleri hedef alan istişhad eylemlerinin arkasındaki kişi olarak görüyor ve onlarca sivilin ölümünden sorumlu tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu