Suriye Düşmanları

Katar: Suriye konusunda Rusya’ya yakınız

Katar’ın yeni Rusya büyükelçisi, Suriye krizi konusundaki görüşlerinin Rusya’ya yakın olduğunu öne sürdü.

Rusya’nın Arapça yayın kuruluşu Rusya el-Youm’un haberine göre Katar’ın yeni Rusya Büyükelçisi Ahmed bin Nasır, ülkesinin Suriye krizi konusundaki görüşlerinin Rusya’nın görüşlerine yakın olduğunu; ancak Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesinin birlik üyelerinin toplu kararına bağlı olduğunu söyledi.

Katar’ın Rusya Büyükelçisi Ahmed bin Nasır, “Gerçek şu ki Katar, Suriye konusunda Rusya ile benzer düşünüyor. Suriye’nin mevcut durumunun sona ermesi için Rusya ile iş birliği yapıyoruz” dedi.

Suriye’nin Arap Birliği’nden çıkarılmasına öncülük eden Katar’ın Rusya Büyükelçisi Ahmed bin Nasır, “Katar’ın Suriye konusundaki tavrı son derece açıktır. Şunu belirtmem gerekir ki biz Arap Birliği’nde bu konuda tek başımıza karar veremeyiz” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Mısır, Irak, Moritanya gibi Arap Birliği üyesi ülkeler, Suriye’nin birliğe yeniden geri dönmesi gerektiğini savunurken, Katar bu görüşe mesafeli duruyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al-i Nahyan, kısa bir süre önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yaptığı basın toplantısında, Suriye’nin Arap Birliği’ne geri dönmesinin önemli olduğunu belirterek “Suriye ile ortak işbirliği kapısının açılması için gerekli zeminler oluşturulmalıdır” demişti.

Arap Birliği içerisinde üye ülkelerin tek başına kendi görüşlerinin bir öneminin olmadığını belirten Ahmed bin Nasır, Suriye’nin birliğe yeniden alınmasının üye ülkelerin toplu görüşüne bağlı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu