Genel

Kimi muhalif grupların istisna tutulmaları BM misakına aykırıdır

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Suriye petrolünün teröristlerden satın alınmasına ilişkin tartışılmakta olan Birleşmiş Milletler listesinden ‘Suriye muhalefetinin’ ‘istisna’ tutulması halinde bunun BM misakı ve kanunlarıyla çelişeceğini belirtti.

Rus RIA Novosti haber ajansının kendisiyle yaptığı röportajda Bogdanov Suriye petrolünün teröristlerden satın alınmasını yasaklama konusunda Uluslararası Güvenlik Konseyinden çıkarılmaya çalışılan beyana ilişkin yorumda bulundu. Bogdanov Güvenlik Konseyinde bir kısım devletlerin beyana eklemelerde bulunmak istediklerine dikkat çekti. Bu metinde BM’nin kara listesinde yer alan belirli terör gruplarının petrolü satın almaları yasaklandığına işaret eden Bogdanov; fakat eklenmeye çalışılan metinde söz konusu devletlerin bağlantıları bulunduğu ‘muhalif grupların’ petrolü satın almalarına izin verilmesinin esef verici olduğunu söyledi.

Öte yandan Bodanov ülkesinin Suriyeliler arasında müzakerelerin yeninden başlatılmasını desteklediğine dikkat çekerken, İran, Suudi Arabistan, Mısır ve Türkiye’nin bu bağlamda Rusya ve ABD’ye katılmalarına çağrı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu