GenelKimyasal İddialar ve Gerçekler

Kimyasal silahların yok edilmesinde Suriye’nin tanık olduğu güvenlik durumları dikkate alınmalıdır

Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim dün öğlen saatlerinde Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütünün ortak koordinatörü Sigrid Kaag ile bir araya geldi.

Görüşmede Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesi sürecinde sağlanan ilerlemelerin yanı sıra Suriye ile BM ve UKSYÖ arasındaki işbirliğini sürdürme olanakları masaya yatırıldı.

Muallim Suriye’nin üstüne düşen sorumluluk ve taahhütlerine bağlılığını belirtirken, sürecin politikleştirilmemesi ve Suriye’nin tanık olduğu güvenlik durumlarının dikkate alınması gereğinin altını çizdi.

Kendi tarafından Kaag Suriye’nin gösterdiği işbirliği ve kimyasal silahların yok edilmesi programında sağlanan ilerlemenin takdire şayan olduğunu ifade etti. Kaag kimyasal silahların yok edilmesi görevinin başarılı olması için gerekli tüm çabaları harcamada kendisinin ve ekibinin hazır olduğunu belirtti.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Bakan Asistanı Hüsamettin Ala, Bakan Müsteşarı Ahmet Arnus ve Kaag’a eşlik eden heyet katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı