GenelSuriye Dostları

Kopyalanmış RQ 170 yakında uçacak

İran İslam inkılabı muhafızlar ordusu hava ve uzay güçleri komutanı, RQ 170 tipi insansız hava aracı İHA’nın klonlanmış örneğinin yakında uçacağını duyurdu.

Tuğgeneral Emir Ali Hacızade dün ülkenin kuzey doğusunda “Dünün Savaşı, Bugünün Savaşı – RQ170’in söylenmeyenleri” adı altında düzenlenen bir günlük panel’de yaptığı konuşmada, iki yıl önce ülkenin doğusunda RQ 170 İHA’nın inkılab muhafızlar ordusu tarafından izinin sürülmesi ve yere indirilmesinden bu güne kadar bu modern uçak üzerinde bir çok araştırmanın yapıldığını belirtti.

Tuğgeneral Hacızade söz konusu uçağın, İHA’lar alanında Amerika’nın en modern teknolojiye sahip olarak çok yüksek kapasiteye sahip olduğunu belirterek, söz konusu tüm kabiliyetlere rağmen İslam inkılabı muhafızlar ordusu güçlerine direnemediğini ve hiçbir hasara uğramadan yere indirildiğini, şimdiye kadar da İHA’ların teknolojisi ile ilgili bir çok yararlı bilginin kazanılmasına sebep olduğunu söyledi.

Tuğgeneral Hacızade ayrıca İslam inkılabı muhafızlar ordusu tarafından üretilmekte olan “Şahid 129” insansız hava aracının 24 bin fut yükseklikte ve 24 saat kesintisiz binlerce km uçabileceğini belirtti.

İslam inkılabı muhafızlar ordusu komutanlarından Tuğgeneral Hacızade İran’ın uzaya füze fırlatma yeteneğine işaretle 12 bin km menzili olan füzeler de üretebileceğini, fakat buna ihtiyacı olmadığını, şimdilik 2 bin km menzilli füzeler ürettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı