GenelSuriye Düşmanları

Körfez ülkeleri Esad’lı Suriye’ye karşı çıktı, İran’ı işgalci olarak tanımladı

34. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi sonuç bildirgesinde Suriye yönetiminin yeni geçiş hükümetinde ve ülkenin geleceğinde herhangi bir rol oynamaması gerektiği belirtildi

Kuveyt’te dün başlayan liderler düzeyindeki 34. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesi açıklanan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani tarafından okunan sonuç bildirgesinde, toplantıda Konsey’i ilgilendiren siyasi, ekonomik konuların yanısıra bölgesel güvenlikle ilgili gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiği ifade edilen bildirgede, Suriye “meşru temsilcisi olan SMDK’nın” Cenevre-2′ye katılma kararının desteklendiği kaydedildi. Bildirgede, “kendi halkını öldüren Suriye rejiminin yeni geçiş hükümetinde ve ülkenin geleceğinde herhangi bir rol oynamaması gerektiği” belirtildi.

Suriye’de bulunan, başta Lübnan’daki Hizbullah örgütü üyeleri olmak üzere yabancı ülkelere ait grupların çekilmesi istenen bildirgede, uluslararası barışın tehdit edilmesi ya da sivillere yönelik bir saldırı düzenlenmesi halinde alınacak önlemleri içeren Birleşmiş Milletler (BM) tüzüğünün 7. maddesi kapsamında, insani yardımların bölgeye ulaştırılması konusunda bir karar alınması istendi.

Sonuç bildirgesinde İran’ın nükleer proramına ilişkin Tahran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan anlaşmanın memnuniyet verici olduğu belirtilerek, söz konusu anlaşmanın “bölgesel ve uluslararası endişeleri bitirecek kapsamlı bir anlaşmanın ilk adımı” olması gerektiği kaydedildi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İran arasında ihtilaflı 3 stratejik adaya da değinilen bildirgede İran’ın söz konusu adalarda “işgalci” olduğu öne sürüldü.

Körfez ülkeleri liderlerinin Mısır halkının tercihlerine güvendiklerine de yer verilen açıklamada, Mısır’ın güvenlik ve istikrarın sağlanmasının bölge için önem taşıdığı, yabancı ülkelerin Mısır’ın iç meselelerine müdahalil olmaması gerektiği kaydedildi.

KİK’in sonuç bildirgesinde Ortadoğu barış sürecine ilişkin açıklamalara da yer verildi. Bu çerçevede İsrail’in 1967 sınırlarına çekilmeden ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulmadan kapsamlı bir barışın sağlanamayacağı belirtilirken, İsrail’in Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim faaliyetleri de kınandı.

Sonuç bildirgesinde, Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandela’nın ölümünden duyulan üzüntü dile getirilirken Körfez ülkelerinin işbirliği zemininden birlik aşamasına geçmesi konusunda istişare ve çalışmaların devam edeceği de ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı