Suriye Düşmanları

Körfez ülkeleri hızla siyonistleşiyor

ABD’de kurulan yeni hükümetin dış siyasetindeki belirsizlik ve bu ülkenin Batı Asya’ya yönelik yaklaşımındaki muğlaklık uzlaşmacı Arap ekseni ve Siyonist rejim İsrail arasındaki durumu bir kez daha ortaya çıkardı.

Siyonist rejim İsrail’in Kanal 11 Suudi Arabistan ile Siyonist rejim İsrail arasında üst düzey ilişkilerin arttığını duyurdu.

Bahreyn’in resmi haber ajansı da bu ülkenin veliahdı Selman bin Hamed Al-ı Halife’nin Siyonist rejim İsrail’in başbakanı Benyamin Netanyahu ile telefonda görüştüğünü belirtti.

Parstoday ‘in haberine göre İki taraf arasında temasların artması yeni Amerikan hükümetinin dış siyasetindeki kaygılar. ABD yeni başkanı Joe Biden hükümeti hala Batı Asya’ya yönelik ne tür bir siyaset izleyeceği hala belli değil.

Suudi Arabistan yeni ABD hükümeti dış siyasetleri hususunda derinden kaygılı ve telaşa kapıldı. Amerikan makamları resmi olarak Joe Biden’in Suudi veliahdı Muhammed bin Selman ile görüşmek istemediğini ve yalnız Kral Selman ile görüşeceğini açıkladı. Bu doğrultuda da Biden ilk kez Kral Selman ile temasa geçti. Halbuki Joe Biden Beyaz Saray’a yerleşeli 35 gün oldu. Amerika hükümeti açık bir şekilde Suudi Arabistan ile ilişkilerde revizyona gideceğini belirtiyor. Biden hükümeti Riyad ile ilişkilerde insan hakları ve normlara dayalı meseleleri de göz önünde bulundurmak istiyor. Bu çerçevede de Joe Biden, kimi belgelere göre Suudi Veliahdı Muhammed bin Selman’ın talimatı ile öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin dosyası hususunda bilgi edinmiş ve bu gizli bilgileri de yayınlayacağı söylenmekte. Bu yaklaşım ise bin Selman ve Suudi makamların derinden kaygılanmalarına yol açmıştır. Bu doğrultuda Siyonist rejim İsrail’in Kanal 11’i Amerika’nın yeni başkanının bölgeye yönelik siyasetlerinin değişmesini, İsrail ile Suudi Arabistan makamları arasındaki diyalogların ve görüşmelerin ekseni olduğunu bildirip Suudi liderlerinin Biden hükümetinin Suudi Arabistan’da insan hakları meselelerine ve Cemal Kaşıkçı cinayeti dosyasına odaklanmasından kaygılandıklarını duyurdu.

Suudi veliahdı ve kralı ise Telaviv’in yardımları ile Biden’in muhtemel siyasetlerini değiştirmek ve onu kararlarından caydırmak istiyor. Bu alanda göze çarpan bir başka önemli etken de yeni Amerika hükümetinin İran’ın nükleer meselesine ve BERCAM nükleer anlaşmaya yönelik yaklaşımıdır.

Eski Amerikan hükümeti döneminde eski başkan Donald Trump’ın hükümeti süresince, Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE gibi gerici Arap rejimleri Siyonist rejim İsrail’e paralel hareket ederek Amerika’nın BERCAM nükleer anlaşmasından çıkışı ve İran’a karşı maksimum baskı siyasetinin uygulanmasında önemli bir rol oynamıştı. Gerçi Biden hükümeti ilk sloganlarının tersine hala BERCAM nükleer anlaşmasında dönmedi. Ancak İran’a karşı maksimum baskı siyasetlerinin yenilgisini de itiraf etmiştir. BERCAM anlaşması tarafları da Amerika’nın bu anlaşmaya geri dönmesi için arayış içinde.

Bu doğrultuda Rusya’nın BM’deki temsilcisinin yardımcısı Dmitry Polyanskiy Amerika’nın otomatikman BERCAM anlaşmasına geri dönmesi için belli bir mekanizmanın olmadığına değinerek şöyle bir açıklamada bulundu: “Sanırım bu alanda Viyana’da kimi faaliyetler yürütülmektedir.”

Amerika’nın bir şekilde BERCAM anlaşmasına geri dönmesi Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE ve Siyonist rejim İsrail’in istemediği bir şey. Bu nedenle bu ülkeler de BERCAM ile ilgili müzakerelere dahil olmak istiyorlar. Bu tür bir yaklaşım ise İran tarafından reddedilmekte. Bu bağlamda dışişleri bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade Fransa cumhurbaşkanının bu yöndeki taleplerini de reddetmiş ve BERCAM’ın tekrar masaya yatırılamayacağını tarafların da belli olduğunu vurgulamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu