DiğerleriGenelGörüntülü Cinayet ve KatliamlarVideolar

Video – Suriye’de korkunç intihar eylemlerinin nasıl organize edildiği anlatıldı

Suriye televizyonuönceki gün akşam yayınladığı belgeselde Şam’da düzenlenen terör patlamalarına ışık tutarak terörist intihar eylemlerini organize eden ve düzenleyenlerin Kaide örgütüne bağlı Nusra cephesi örgütü elemanı yabancı uyruklu teröristler olduklarını açığa çıkardı.

Belgeselde, Şam’ın Kazzaz bölgesini hedef alan terör patlamalarının geçtiğimiz 8 Mayıs tarihinde Şam’ın güney doğusundaki Mleyha bölgesinde bulunan bir çiftlikte eylemde kullanılacak iki bombalı aracı hazırlayan bir terör grubu tarafından organize edildiği belirtildi.

Patlayıcıların yüklendiği iki araçla birlikte terör eylemini organize eden Irak uyruklu Mervan adlı teröristin siyah Kia Rio marka bir araçla patlamanın gerçekleştirileceği yere hareket ettiğine değinildi.

Belgeselde, 700 kg patlayıcıyla yüklenen Peugeot 404 marka ilk aracın Ürdün uyruklu Ebu Musab adlı intihar eylemcisi, 5 bin kg patlayıcı yüklü ikinci kamyonun ise Filistin asıllı Suriye uyruklu Muhammed Ali Gazi (Ebu Humam) adlı intihar eylemcisi tarafından kullanıldığına dikkat çekildi.

Bombalı araçları patlatma eylemine katılan 30 yaşındaki Ebu Humam lakaplı Muhammed Ali Gazi’nin Şam’ın Yermük semti sakinlerinden olduğuna işaret edilen belgeselde, Şam’da patlatılan tüm bombalı araçların patlatılmasının organize edilmesine katılan 37 yaşındaki Ebu Fahd lakaplı Mueyyed Ali Gazi’nin kardeşi olduğuna işaret edildi.

Iraklı katil terörist Mervan’ın ise patlayıcı uzmanı olup Şam’da patlatılan tüm araçların hazırlanmasına iştirak ettiği ortaya çıktı.

Bununla birlikte, 29 yaşındaki Şam’ın Sergaya bölgesi sakinlerinden Suriye asıllı Ebu el-Nur veya Ebu Ahmet lakaplı terörist Muhammed Ahmet Kemalettin Şam’da patlatılan tüm bombalı araçların patlayıcılarla yüklenmesi ve intihar eylemcilerinin hazırlanmasına katkıda bulundu.

Suriye uyruklu Yaser adlı terörist ise, Nusra Cephesinin idari sorumlusu olup Suriye illerinde düzenlenen intihar saldırılarının organize edilmesine katıldı.

Suriye’nin Deyrezzor kentine bağlı Basire bölgesinden olan Nusra Cephesi elemanı terörist Muhammed Emin Ali Abdullah, Şam Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi olduğunu bildirerek üniversitenin ilk yıllarında yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle psikologa gittiğini söyledi.

Psikologun kendisine Kuranı Kerimi okumasını ve kendini dine adamasını nasihat ettiğini söyleyen terörist, psikologun dini inançlarını ve zayıf noktasını kullanarak kendisini seçkin bir din adamına gönderdiğine işaret etti.

Terörist Abdullah, Nusra Cephesine Deyrezzor’un el-Şehim bölgesinden Yusuf Hecr adlı bir tıp öğrencisi aracılığıyla katıldığını belirtirken Suriye’de olayların başlamasıyla birlikte Hecr’in kendisiyle temasa geçtiğini, bir grup Deyrezzorlu öğrenciyle Deyrezzor’da düzenlenen gösteri ve camilerde halkı yönetime karşı kışkırtma eylemlerini planlayıp uyguladıklarını dile getirdi.

Daha sonra Hecr’in durumun halk hareketinin ötesine silahlı eyleme geçmeyi gerektirdiği konusunda kendisini ikna ettiğini belirten terörist, “bize yardım etmeye gelen Müslüman Iraklılar olduğunu söyledi. O zaman Kaide Örgütünün eylem yapmak için Suriye’ye girdiğini anladım” dedi.

Terörist Abdullah, Hecr’in kaldığı öğrenci evine sürekli olarak Iraklı teröristleri getirdiğini ve evinde toplantılar düzenlediğini belirterek başlangıçta Nusra Cephesinin Kaide Örgütüne bağlı olduğunu anlayamadığını, bunu daha sonra evine gelen Iraklı teröristlerin konuşmalarından fark ettiğini söyledi.

Terörist , “Ebu Ahmet ya da Ebu Nur adlı şahıs patlamadan iki gün önce beni patlatılacak araçların hazırlanacağı çiftliğe götürdü. Havaalanı yolunda bize içinde Iraklı Usame Allavi ve Ebu Enes adındaki şahısların bulunduğu bir kamyon eşlik etti. Çiftlikte pek çok Iraklı bulunuyordu. Mervan adlı terörist Suriye’de düzenlenen tüm patlamaları organize eden kişiydi” dedi.

İki gün boyunca el yapımı bombaları hazırlamakla uğraştıklarını bildiren terörist, Pegout marka araca 200 kg ağırlığında 3 el yapımı bomba, kamyona ise 700 kg patlayıcının Iraklılar tarafından yüklendiğini, Mervan’ın intihar eylemini gerçekleştirecek iki şahsın fotoğraflarını çektiğini ve Perşembe sabahı saat 7.00’da çiftlikten ayrılan intiharcılarla vedalaştıklarını kaydetti.

Terörist Abdullah, “Pegout marka aracı Ürdünlü Ebu Musab, kamyonu ise Ebu Humam kullanıyordu. Her araca elle kumanda edilen bir düzeneğin yanı sıra uzaktan kumanda edilen düzenekler yerleştirildi.

İntiharcıların korkması ya da paniklemesi durumunda onları Kia Rio marka araçla takip eden Mervan bomba yüklü araçları uzaktan kumandayla patlatacaktı” diye konuştu.

Bir süre sonra büyük bir sarsıntı meydana geldiğini, iki dakikalık bir aradan sonra daha büyük bir sarsıntı hissettiğini bildiren terörist bunun çiftlikte hazırlanan arabaların patlatılmasından kaynaklandığını anladığına işaret etti.

Terörist, eylemin gerçekleştirildiği yeri bilmediğine, hedef alınacak mekânın sadece intiharı yapacak teröristlere söylendiğine dikkat çekerek Nusra cephesinin Iraklılardan ve başka ülkelerin vatandaşlarından oluştuğunu ve Kaide Örgütüne bağlı olduklarını söyledi.

Cephenin Irak, Ürdün ve Lübnan gibi komşu ülkelerle bağlantıları bulunduğuna işaret eden terörist Abdullah, farklı ülkelerden gelen teröristlerin terör faaliyetlerini gerçekleştirdiklerine, Suriyelilerin ise kendilerine çalışma ortamı ve koşulları yarattığına değindi.

Terörist Abdullah, Nusra Cephesinin Suriye’nin tüm illerinde terör faaliyetlerinde bulunduğunu söyleyerek Han el-Şeyh bölgesinde gerçekleştirilen eylem, Sabbura ve Sahnaya’da askeri araçları bombalama, Kefersusa ve Tevcih Caddesi intihar eylemleri, Meydan semtinde gerçekleştirilen iki terör eylemi, Kassa ve Cemarik patlamaları ve son olarak Kazzaz patlamalarından sorumlu olduğunu ifade etti.

Abdullah, Nusra Cephesinin Özgür Suriye Ordusu ve Suriye’de terör faaliyetleri yürüten herkesle işbirliği ve koordinasyon içinde çalıştığını kaydetti.

Belgeselde, Kassa intihar eyleminin İdlib kentinden Suriye uyruklu 29 yaşındaki Ömer Abbas Masri adlı terörist tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Şam’ın Yermük sakinlerinden olan Ebu Hacer el-Şami lakaplı terörist Chevrolet marka kırmızı bir araba satın alırken bombalar araca Mueyyed Ali Gazi ve kardeşlerinin Yelda bölgesinde kiraladıkları Nasr adlı oto yıkama yerinde yüklendi.

Teröristler oto yıkama yerinde, Gümrük Kavşağı, Kefersusa, Kassa ve Cemarek Bölgesindeki Devlet Güvenlik İdaresi binasını hedef alan bomba yüklü 4 aracı hazırlamıştı.

Diğer yandan teröriste aracı satan Ali Muhammed Yusuf, Ömer Masri adlı şahsın satın aldığı kırmızı Chevrolet marka aracın parasını nakit olarak ödediğini ve aracı mazot satmak için kullanacağını söylediğine işaret etti.

Masri’nin annesi Hena Ali el-Şami ise, oğlunun Lübnan’da babasıyla birlikte çalıştığını, son dönemde Suriye’ye döndüğünü ve kendini dine adadığını belirterek “oğlum doğru yola girdiği için sevinmiştim. Fakat daha sonra gerçeği öğrendim. Ben annesi olarak onu affedebilirim. Fakat diğer insanlar masum insanların ölümüne neden olduğu için onu affetmeyecek” diye konuştu.

Teröristin babası Abbas Ömer el-Masri, oğlunu girdiği yanlış yoldan doğru yola sokmak için uğraştığını fakat başaramadığını söyleyerek daha sonra bu eylemi gerçekleştirdiğini öğrendiğine işaret etti. İntihar eylemcisinin kız kardeşi ise, bu katliamı gerçekleştiren katili kardeşi olarak kabul edemeyeceğini ve onu hiçbir zaman affetmeyeceğini dile getirdi.

Yeğeninin 7 yıl önce işsiz olduğunu ve uyuşturucu hap kullandığını, , bir süre Lübnan’daki Rumiye hapishanesinde kaldığını bildiren teröristin amcası Ahmet Ömer el-Masri, daha sonra yeğeninin aşırı dinci bir kimliğe büründüğünü fark ettiklerini söyledi.

İntihar eylemcisinin arkadaşı Vail Muhammed Hamit ise, Lübnan’dan Suriye’ye dönen el-Masri’nin kendisine, bir cemaate katıldığını, cemaat liderinin Culani ailesine mensup olduğunu ve bir intihar eylemi yapmayı düşündüğünü aktardığına işaret etti.

Masri’nin gerçekleştirdiği intihar eylemini terörist Mecdi Hasan Ammura organize etmişti. Filistin asıllı Suriyeli Ammura aynı zamanda, İdlib kentindeki bomba yüklü araçları patlatma eylemlerini de organize etmişti.

Terörist Mecdi’nin kardeşi Mahmut Hasan Ammura, bölge güvenlik şubesi patlamasının ardından abisinin çok gergin ve endişeli olduğunu, kendisine çalışmak için Halep’e gideceğini söylediğini belirterek abisinin yaptığı İslam dinine aykırı olan tüm eylemleri reddettiğini ve karşı çıktığını ifade etti.

27 Nisan’da Meydan semtindeki intihar eylemini ise, 30 kg ağırlığında patlayıcı kemer giyen intihar bombacısı Abdüsselam Avvad el-Ali el-Havi gerçekleştirdi.

23 yaşındaki Ebu Ömer el-Şami lakaplı Deyrezzorlu katil ailesinin de tanıklık ettiği gibi aşırı dinciliği, fanatikliği ve selefi düşünceleriyle biliniyordu.

Katil teröristin kardeşleri, kardeşlerinin kendilerine bir arkadaşıyla birlikte intihar eylemi düzenlemeyi planladıklarını, tüm Suriye’ye yayılan dinci bir örgüte bağlı olduğunu bildirdiğini belirterek onu vazgeçirmeye çalıştıklarını fakat ikna edemediklerini kaydetti.

Teröristin kardeşleri ve yakınları, yaptığı eylemin utanç verici olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte belgesel, patlayıcı maddelerin ve bomba yüklü araçların Şam’ın Akraba bölgesindeki Sait Muhammed Hamada adlı teröriste ait metal atölyesinde hazırlandığına işaret ederek 36 yaşındaki Suriye uyruklu katil aynı zamanda Nusra Cephesi örgütünün en bariz üyelerinden biri olup atölyesinde patlayıcı uzmanı Taha adlı bir şahsı çalıştırıyordu.

Oğlu Sait’in beş ay önce bir atölye kiraladığını bildiren Mahmut Rıza Muhammed Emin Hamada, atölyeyi Filistinli bir şahısla ortak açacaklarını söylediğine işaret etti.

Terörist Sait’in babası, oğlunun yaptığı bu çirkin eylemi asla tasvip etmediğini söyledi.

Diğer yandan Nusra Cephesi örgütüne mensup ve kendini Muddamiye’nin emiri olarak adlandıran Bera Mustafa Nettuf, Muaddamiye camisinin önünde tanıştığı Iraklı bir grup aracılığıyla örgüte katıldığını söyleyerek Ebu Musab adlı şahsın kendisine Kaide Örgütüne bağlı olduklarını, fakat bu adın insanlarda belli algılar yaratması nedeniyle örgütlerinin adını değiştirdiklerini bildirdiğini ifade etti.

Örgüte Suriye’nin valisi olarak kabul edilen Muhammed Culani’nin silah ve para temin etme gibi konularda destek verdiğini dile getiren terörist Nettuf, “Culani beni insanları örgütleme ve örgütü sevdirmekle görevlendirdi. Bana dağıtmam için bildiriler veriyordu. Aynı zamanda Meydan semtindeki intihar saldırısını kendilerinin gerçekleştirdiğini, eylemi Ebu el-Bera el-Şami adlı şahsın yaptığını bildirmişti” diye belirtti.

Örgütün görüntü çekmeye patlamadan daha çok önem verdiğine dikkat çeken terörist medya yönünün örgüt açısından taşıdığı öneme dikkat çekti.

“Culani Sahnaya bölgesinde subayları taşıyan otobüse düzenledikleri intihar saldırısını da anlatmıştı.

İntihar eylemini yapan teröriste gerektiği zaman yardımcı olacak başka bir terörist refakat ediyordu. İntihar eylemcisine eşlik eden terörist olayın ertesi sabahı hiçbir şey olmamış gibi hazırlanıp işine gitmişti” diye konuşarak Culani’nin İlahiyat okuduğu için kendisini Muaddamiye bölgesinin emiri yapacağını vaat ettiğine dikkat çekti.

p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı