Suriye Düşmanları

Korsan İsrail nükleer ve kimyasal atıkları Golan topraklarına gömüyor

Korsan İsrail işgal yönetimi uluslar arası misak ve insan haklarına aykırı davranarak kimyasal ve nükleer atıkları Golan toraklarındaki 20 alana kasıtlı olarak gömüyor.

İşgal yönetimi bununla yetinmeyerek herhangi bir radyasyon sızıntısının İsrail’e doğru yönelmesini engellemek amacıyla saatte 100 km hızla çalışan ve rüzgarı Kunaytra ilinin köylerine doğru yönlendiren dev hava fanları yerleştirdi.

SANA muhabirine demeç veren Kunaytra Valisi Hüseyin Arnus, Siyonist varlığın işgal altındaki topraklarına nükleer atık gömdüğüne ilişkin uluslar arası ve bölgesel raporlara rağmen Arap ülkeleri, ilgili insan hakları örgütleri ve BM’nin bu konuyu önemsemediğin belirtti.

İsrail işgal güçlerinin işgal altındaki Golan topraklarında gerçekleştirdiği en bariz ihlallerine değinen Arnus, işgal yönetiminin toprakları kazdığını, nükleer atık gömdüğünü, yüzlerce dönüm araziyi yaktığını ve askeri amaçlarla kullanmak üzere Golanlılara ait arazilere el koyup tel örgüyle çevrelediğini, yapılan askeri eğitimler sonucu pek çok Golanlı vatandaşın zarar gördüğünü bildirdi.

Kunaytra Valisi, işgal yönetiminin Yahudi yerleşimcilerin tarım ürünlerinin selametini doğrudan denetlerken Golanlı çiftçilere zararlı tarım ilaçları dağıttığını belirterek 2003 yılında yapılan analizler sonucu Golan topraklarının radyasyon ve İsrail’in organik gübre olarak kullandığı radyoaktif madde içerdiğini ve bunun kimyasal kirleticilerin su kaynaklarına sızmasını yol açtığını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Diğer yandan Çevre İşleri Müdürü Hamza Süleyman, işgal güçlerinin Golan topraklarına onlarca ton kimyasal ve nükleer atık gömdüğüne dikkat çekerek bu atıkların çevreye, insana ve bitki örtüsüne büyük zararlar verdiğini kaydetti.

Süleyman, söz konusu atıkların tehlikeleri ve sağlıksız gömülme şekline işaret ederek bu atıkların 30 ya da 50 yıl sonra iklim ve doğa koşulları nedeniyle su kaynakları yoluyla radyasyonun yayılmasına yol açacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu