GenelSuriye Dostları

Lahham ve Burucerdi komplonun boyutlarını masaya yatırdı

Halk meclisi Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham dün İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi ve ona eşlik eden heyet ile iki ülke arasındaki ilişkileri daha çok pekiştirme yollarının yanından Suriye’nin, güvenlik ve istikarını hedef alan komplonun uzantılarını masaya yatırdı.

Görüşmede Lahham; iki kardeş ülkeyi bir birine bağlayan ilişkilerin derinliğini ve metanetini ifade ederken, İran’ın Suriye’yi destekleyen dürüst ve gerçeklere dayalı tutumlarına işaret etti.

Suriye’ye yönelik komplo kapsamında yürütülen medya savaşında 270’ten fazla medya kanalının Suriye’deki gerçekleri çarpıtma ve kamuoyunu aldatma dezenformasyonunda bulunduklarını ifade eden Lahham; başta Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere bazı bölge ülkelerinin teröristlere ve teröre sağladıkları her türlü desteğe dikkat çekti. Lahham; bu ülkelerin Suriye’de halka, kamu ve özel kurumlara karşı vahşi saldırılarda bulunan teröristleri göndermekle yetinmediklerini ifade ederken, aynı zamanda masum vatandaşların hedef alınması için istihbaratsal operasyon odaları kurduklarını ekledi.

Bu ülkelerin Suriye halkına yardım etmeye çalıştıkları iddiaları arkasında Suriye’yi devlet ve halk olarak hedef alan insanlık dışı icraatlarda bulunduklarını belirten Lahham; Suudi Arabistan’ın mübarek Ramazan ayında Suriye’nin İslam İşbirliği Teşkilatındaki üyeliğini askıya almak için kendini yırttığını ekledi.

Halk Meclisi başkanı Lahham; Suriye’de yönetimin tüm alanlarda ve sektörlerde attığı reform adımlarına işaret ederek, mevcut koşullar ve baskılara rağmen Suriyeli vatandaşların talep ve ideallerini sağlamaya büyük özen ve çaba gösterdiğini belirtti.

Suriye halkının, ülkenin maruz kaldığı krizden kurtulmasında dostlarının yardımlarıyla kendi olanaklarına güvenme azminde olduğunu belirten Lahham; halkın yönetimi ve kahraman ordusunun etrafında kenetlendiğine dikkat çekti.

Kendi tarafından iki dost ve kardeş ülke ve halkları arasındaki ilişkilerin metanetine dikkat çeken Brojerdi; ikili ilişkileri daha farklı alanlarda ve yönlerde genişletmede ortak arzunun bulunduğunu söyledi.

İran’ın uluslararası platformlarda Suriye’nin yanında olma ve onu desteklemede hiç bir çabayı esirgemeyeceğini belirten Brojerdi; İranlı yetkililer ile Suudi Arabistanlı ve Türk yetkililer arasında son olarak yapılan temaslarda da bunu yaptığını ekledi.

Brojerdi; Suriye’nin, ulusal güvenlik ve istikrarını tehdit eden silahlı terör gruplara karşı koymada meşru bir hakka sahip olduğunu ifade ederken, İran’ın bu çerçevede onu desteklediğini söyledi. Bazı ülkelerin ‘milli güvenliğini tehdit eden silahlı terör grupra karşı savaştığı süreçte Suriye’deki teröristleri desteklediklerine işaret eden Brojerdi; İran’ın bir kaç gün içinde Tahran’da düzenlenecek tarafsız ülkeler zirvesinde Suriye’nin krizden çıkmasında sunulacak önerileri masaya yatıracağını ekledi.

Suriye’deki krizin çözümünün Suriyeliler ailesinin kendi içinde gerçekleştirilmesi gereğine işaret eden Brojerdi; süren koşullarda İran’ın Suriye’ye desteğinin devam ettiğini ifade etti.

Brojerdi; Suriye’nin maruz kaldığı saldırıların Suriye’yi başta Filistin direnişi olmak üzere bütün ulusal direnişleri destekleyen tutumunu değiştirmeyi hedef aldığını bu nedenle bu süreçte Suriye’yi desteklemenin Filistin direnişini desteklemek anlamına geldiğini belirtti.

Suriye’nin yaşadığı krizi zaferle aşacağını vurgulayan Brojerdi; Suriye’ye düşman bütün devletlerin girişim ve çabalarının hezimetle sonuçlanacağını beyan etti.

Toplantıya İran’ın Şam’daki Büyükelçisi ve İran Şura Meclisi üyelerinden bir heyetin yanı sıra Halk Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış ilişkiler Komisyonları katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu