Genel

Lahham ve Lamani krizin muhtelif yönlerini masaya yattırdılar

Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham bugün BM Suriye özel temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi’nin Şam Ofis Şefi Muhtar Lamani ile Suriye’deki krizin muhtelif yönlerini ve krizden çıkma amacıyla harcanan çabaları masaya yatırdı.

Görüşmede iki taraf krize siyasi ve barışçıl bir çözüm bulunması gereğinin altını çizerken, şiddete son verme ve Suriye halkının tüm kesimlerini kapsayacak, Suriye’nin toprak ve halk bütünlüğünü koruyacak ulusal siyasi bir diyalogun başlatılması önemine dikkat çektiler.

Lahham; terör gruplarının tekfirci bir düşünce ve dışarıdan destekle işledikleri vahşi terör eylemlerine işaret ederek, gerçekleri çarpıtmak ve dünya kamuoyunu aldatmak amacıyla kimi medya kanallarının kasıtlı olarak yaptıkları dezenformasyona dikkat çekti.

Meclis Başkanı Lahham; Suriye’ye uygulanan tek taraflı ekonomik yaptırımların halkın günlük yaşamlarını ve yaşam kalitelerini nedenli olumsuz etkilediğine vurgu yaptı.

Suriye’nin halkının taleplerine olumlu yanıt olarak attığı ve hayata geçirdiği reformlara işaret eden Lahham; Meclisin özellikle ulusal uzlaşma işlerinden sorumlu daimi bir komisyon oluşturması ardından ülke genelinde ulusal uzlaşmanın sağlanması amacıyla harcadığı çabalar hakkında da bilgi verdi.

Kendi tarafından Lamani; Suriye’de muhtelif taraflarla temaslarını sürdüreceğine işaret ederek, vizyonları hakkında bilgi alarak tüm tarafları diyalog ve çözüm yönünde teşvik edeceğini ekledi.

Lahham ile görüşmesinin ardından SANA’ya açıklama yapan Lamani; görüşmenin Suriye’de muhtelif taraflarla bulunduğu temaslar çerçevesinde geldiğini ifade ederek Halk Meclisi Başkanının görüşünü dinlediğini söyledi. Lamani; görüşmede Suriye’deki krizin muhtelif yönlerini ele aldıklarını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu