GenelSuriye Dostları

Laricani: Suriye’ye muhtemel saldırı önceden planlanmış

İran İslam cumhuriyeti İslami şura meclisi başkanı Amerika elebaşlığında batının Suriye’ye muhtemel saldırının önceden planlandığını belirtti.

İslami şura meclis başkanı Ali Laricani dün Tahran’ın güneyinde bulunan Kum eyaleti muhabirleri ile yaptığı görüşmede Suriye’de yaşanan gelişmelere işaretle, Suriye ile ilgili Amerikalıların açıklamalarının şaşırtıcı olduğunu ve yapısında var olan tüm sorunlara rağmen BMT güvenlik konseyini bile kabul etmediklerini söyledi.

Birkaç gün içinde batılıların Suriye’ye karşı askeri saldırıya hazırlanabileceklerinin imkansız olduğuna işaret eden Laricani, bunun için 4 yada 5 ay önceden hazırlandıklarını, nitekim BMT Suriye özel temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin de bu konuya değindiğini söyledi.

Meclis başkanı ayrıca İran nükleer meselesinin zorbalar için bir bahaneden başka bir şey olmadığına değinerek, batının, İran’ın nükleer silah yapımına doğru hareket etmesinden endişeli olduklarını düşünmenin safdillilik olduğunu ifade etti.

Laricani İran’da siyasi akımların birbirini resmen tanımaları gerektiğine işaretle, aksi halde sorun yaşanacağını, nitekim İslam dünyasında Taliban, vahabilik ve tekfirci grupların da kendilerinden başka kimseyi resmiyete tanımadıklarını ve bunun da sorun yaşattığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı