Genel

Lavrov: ABD, Suriye’yi parçalamak istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’yi bölüp parçalamak peşinde olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif bugün başkent Moskova’da Suriye dahil bölgedeki son gelişmeleri ele alan temaslarda bulunmaları ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Basın konferansında Lavrov; radikal terör örgütlerin İdlib ilinin büyük bir kesimini ele geçirmiş olduklarına dikkat çekti. Lavrov bu teröristlerin sürekli olarak gerginliği azaltma anlaşmasını ihlal edip civarda bulunan sivil yerleşim alanları ve ordu mevkilerine saldırdıklarına vurgu yaparken; bu durumun devam etmesine izin vermenin kesinlikle mümkün olmadığını belirtti.

Suriye’nin Cezire Bölgesindeki durumlar konusunda ise Lavrov, Fırat’ın Doğu yakasında durumların endişe verici olduğunu ifade etti. ABD’nin Suriye’de uluslararası kanun ve kararların yanı sıra BMGK’nin ilgili kararlarına açık bir ihlal teşkil ettiğine vurgu yaptı.

Kendi tarafından Zarif ülkesinin nükleer program konusundaki tutumunun ısrarını bir kez daha kaydetti. Zarif Batılı devletlerin İran ile mevcut nükleer anlaşmaya bağlı kalacağını ifade ettiğini, fakat bu konuda fiili hiçbir adım atmadıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu