GenelGerçeklerKimyasal İddialar ve Gerçekler

Lavrov, Suriye’de ki teröristlerin Irak sınırından ülkeye zehirli kimyasallar sokacağını söyledi

Lavrov’un El Nusra terör örgütünün son planıyla ilgili ifşaatı

Rusya Dışişleri Bakanı, El Nusra grubunun terör eylemlerinde kullanmak üzere Irak sınırlarına kaçak olarak zehirli bileşimler ve ilgili uzmanları transfer etmek istediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov “Elimizde, 3. bazı ülkelerin Suriye Hükümeti karşıtı silahlı grupları güçlü olarak bu ülkeye yollama niyetiyle onları eğittiklerini gösteren bazı bilgiler var” dedi.

Lavrov bu konuda, söz konusu terör unsurlarına zehirli maddeleri nasıl kullanmaları gerektiği eğitimi verildiğine değinerek “Bu eğitimler, Afganistan’ın Kabil Hükümetinin kontrolü altında olmayan bölgelerinde veriliyor” diye konuştu.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Muhammed Sabah El Salim El Sabah’la görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavron ayrıca “Bu bağlamda aldığımız bazı haberlere göre, (El Kaide’ye bağlı) El Nusra Cephesi, Suriye Hükümetine karşı terör eylemlerinde kullanmak üzere, zehirli maddeler ve onlarla ilgili uzmanları Irak sınırına transfer etmeyi düşünüyor” ifadesini kullandı.

Lavrov daha sonra, Suriye’yle ilgili düzenlenmesi beklenen Cenevre-2 Konferansından söz ederken, bu konferansa İran’ın da katılması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı