GenelSuriye Dostları

Maliki: Mezhep fitnesi önceden programlanmış bir komplodur

Irak başbakanı mezhep fitnesinin Müslüman ülkeler arasında tefrika oluşturmak için önceden programlanmış olan bir komplo olduğunu belirtti.

Irak başbakanı Nuri Maliki dün (Salı) Bağdat’ta, siyasi gruplar ve aşiret liderlerinin katılımı ile düzenlenen vahdet haftası toplantısında mezhep fitnesinin Müslümanlar ve İslam ülkelerinde tefrika oluşturmak hedefi ile önceden tasarlanmış bir plan olduğunu belirtti.

Nuri Maliki tüm İslam ülkelerinden tüm komplolara karşı bilinçli olarak düşmanın fitnelerini engellemelerini istedi.

Kürt grupları koalisyon grubu temsilcisi Muhsin El-Sadun da güney eyaletleri halkının meşru gösterilerine destek vererek, Irak’ı mezhep fitnelerine çekmeye çalışmak isteyen her türlü komploya karşı olduğunu belirtti.

Yeni Irak’ın güçlenmesine sebep olacak Müslümanların vahdetine vurgu yapan ehli sünnet aşiret liderleri temsilcisi Şeyh Amir ez-Zavi’nin yanısıra es-Saad aşiret lideri şeyh Faiz El-Saad da Türkiye, Katar ve Arabistan gibi bazı bölge ülkelerini Irak’ta etnik çatışmaları körüklemekle suçlarken, ülkede ihtilafların giderilmesi için en iyi yolun dini liderlerin izinden gitmek olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı