Genel

Mısırlı analist Hasaneyn Heykel: Esad giderse Ürdün ve Lübnan’da yıkılır

Bütün Arap Dünyasında ve bölgede tanınmış Mısırlı analist ve düşünür Muhammed Hasaneyn Heykel Suriye’nin terörle mücadelesinde başarısız olması durumunda uyarılarda bulunarak; şu an bütün tarafların mevcut krizden bıkmış ve usanmış olması sebebiyle anlaşmaya en yakın noktada olduklarını, eğer Esad giderse bu durumun Ürdün ve Lübnan için de olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracağına vurgu yaptı.

Mısırlı gazeteci Suriye hükümeti ve Beşşar Esad’ın terör örgütleri karşısında başarısız olması konusunda uyarıda bulundu.

Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, Mısırlı gazeteci ve yazar Muhammed Hasaneyn Heykel Suriye krizine deyinerek, “Suriye krizindeki tüm taraflar bu koşullar karşısında artık bıkmış ve usanmış durumdalar, onun için ise bence herkes bir anlaşma için hazır durumda” dedi.

Heykel şimdiki durumda Suriye hükümetinin direndiğine dikkat çekerek, “Suriye devleti ve Esad buraya kadar yıkılsaydı eğer, IŞİD Suriye’nin tüm bölgelerini ele geçirir ve ondan sonra ise Lübnan ve Ürdün gibi ülkeleri de ele geçirmesi çok kolay olurdu” diye açıklamada bulundu.

Heykel IŞİD’in çok korkunç ve ilkel bir ögüt olduğunu ve bölgedeki güç boşluğunu kullanarak bu hale geldiğini belirterek, “ama IŞİD Kerbela ve Necef’teki türbelere saldırmak isterse o zaman İran’ın kesin ve çok sert yanıtı ile karşılaşır” diye ekledi.

Mısırlı usta gazeteci ve yazar ayrıca Filistin konusunda ise 2015 yılında yeni bir İntifada’nın başlana bileceğini de açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı