Genel

Muhalefeti Annan Planına bağlı kalmaya çağırdılar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Rusya ve Çin’in, özellikle BM Temsilcisi Kofi Annan planının uygulanması başta olmak üzere Suriye krizi konusunda çabalarını koordine ettiklerini belirtti.

Pekin’de düzenlenen Rusya – Çin zirvesinin bitiminden sonra bugün basına açıklama yapan Lavrov; Çin ile çabaların koordine edildiğini belirttiklerini ifade ederek bu süreç içinde Suriye açısından en önemli durumun Annan planı ve onayladığı güvenlik konseyi kararlarını jayata geçirmek olduğunu ifade etti.

Suriye muhalefetinin Annan planının uygulanmasının imkansız olduğu görünümü yaratma yönünde harcadığı çabaların Moskova tarafından kesinlikle kabul edilemez olduğuna işaret eden Lavrov; İstanbul meclisindeki sözde özgür Suriye ordusunun bu bağlamda yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Lavrov; Suriye’deki radikal terör gruplarını koruyan tarafların Annan planını uygulamama çabalarından vazgeçmesinde Rusya’nın temennilerini ifade ederek Annan planını aksatmaya çalışan muhalefetin farklı şekil ve renklere sahip olduğunu belirtti. Radikal muhalefet grupları arasında Suriye’de bulunan ve yabancı müdahaleyi mutlak bir şekilde reddeden grupların bulunduğuna dikkat çeken Lavrov; fakat Suriye’nin dışında bulunan muhalif grupların yabancı müdahalenin yapılmasına ve yönetimin değiştirilmesine çağrılarını tırmandırdıklarını söyledi.

Lavrov; Suriye dışında bulunan muhalif grupların bu yönde yürüdükleri yolun ülkeyi büyük bir faciaya götürebileceğine vurgu yaptı.

Moskova’nın Annan planını uygulamaları gereğinde ikna olmaları amacıyla Suriyeli muhalif gruplara etkileri olan tüm ülkeleri toplantıya çağırdığını ifade eden Lavrov; bu ülkelerin güvenlik konseyinde daimi ülkeler ve bölgede temel olan ülkelerden ibaret olduklarına işaret etti. Lavrov; Türkiye, İran, İslam işbirliği Teşkilatı, Arap Ligi ve Avrupa Birliğinin bu balamda rol oynayabileceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı