GenelSuriye Düşmanları

ÖSO, Cenevre’ye yönetimi devralmaya gittiğini açıkladı; bakalım ne olacak?

ÖSO Basın Müdürü Hamid el-Garzi, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in kısmi ateşkes önerisini kabul edilemez buldu ve Cenevre’ye yönetimi devralmak için gittiklerini savundu.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in sunduğu “Halep’te ateşkes planının kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Muallim’in kısmi ateş önerisi ile Cenevre-2 Konferansı hazırlıkları arasında bir ilişki olduğuna yönelik iddiaları reddeden ÖSO Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanlığı Basın Müdürü Hamid el-Garzi, “Cenevre-2′ye ateşkes için değil, yönetimi devralmak için gidiyoruz” ifadesini kullandı.

Garzi, ÖSO’nun tek hedefinin bu olduğunu, gerçekleşmemesi durumunda Cenevre-2′den çekilme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Velid Muallim, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da cuma günkü görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Suriye’nin Halep’te ateşkes sağlanması ve esir değişimine “prensipte” hazır olduğunu belirtmişti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, dün Cenevre-2 Konferansı’na katılacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu