Suriye Düşmanları

Pompeo: İranlılar Amerika’nın zaaf noktalarından nasıl yararlanacaklarını biliyorlar

Pompeo, Arab News’e verdiği bir röportajda, İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı söylemini sürdürürken, İranlıların zayıflık gördüklerinde karşı tarafın yatıştırıldığını veya yatıştırılmasını beklediklerini vurguladı.

“Beni endişelendiren, Biden hükümetinin gönderdiği sinyaller değil, aksine benimsedikleri ve harekete geçmeyi düşündükleri gündemdir” diyen Pompeo, Biden yönetiminin nükleer anlaşmaya geri dönmeyi tercih edeceğini de sözlerine ekledi.

İran’a azami baskının sadık bir destekçisi olan eski ABD Dışişleri Bakanı, “Onları (İran’ı) boykot ettik ve petrollerini satamayacaklarından emin olduk” dedi.

ABD; Nükleer Anlaşma’dan 8 Mayıs 2018’de yasadışı olarak geri çekilmesinin ardından, İran’a baskı yapmak için İran’a karşı kapsamlı bir yaptırım başlattı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Washington’u Nükleer Anlaşma’dan çekerek yaptırım siyasetiyle İran’la daha iyi bir anlaşmaya varmak için müzakere masasına gelmesi için azami baskı uygulayacağına söz vermişti. Ancak Donald Trump, dört yıllık başkanlığı sırasında bu hedefine ulaşamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu