Genel

Rusya: Cenevre-2 konferansına İran’la S. Arabistan da katılmalıdır

Rusya Dışişleri Bakanı, ülkesinin Cenevre-2 konferansında İran’la S. Arabistan’ın da bulunmalarının önemi konusunda ısrarlı olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün, bu ülkenin “TV Tes” kanalının canlı olarak yayınladığı bir programında yaptığı açıklamada Moskova yetkililerinin, İslam dünyasının nüfuz sahibi 3 ülkesi olarak İran, Suudi Arabistan ve Endonezya’nın da, Suriye’yle ilgili Cenevre-2 katılmaları gerektiği konusunda ısrarlı olduklarını vurguladı.

İtar Tass haber ajansının bildirdiğine göre, Lavrov bu konuda “Bu konferansa katılmaları gereken belli ülkeler tabi ki, 30 Haziran 2012’de yine Cenevre’de düzenlenen ülkelerdir. Yani, BM’nin Daimi 5 üyesiyle Arap Birliği ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve ayrıca Türkiye. Bunların yanında biz bu kez toplantının daha da genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz ve buna göre, Suriye’deki münakaşa taraflarının esas destekçileri sayılan İran’la Suudi Arabistan’ın da bu konferansa katılmaları gerekiyor” dedi.

Lavrov daha sonra, Suriye’de halen Şii-Sünni çatışması yaratıldığını ve buna göre, İran’la Suudi Arabistan’ın İslam dünyasında bu iki mezhebin baş temsilcileri konumunda oldukları ve dolayısıyla Cenevre-2 konferansına katılmalarının çok önemli olduğuna dikkat çekerek “Şu gerçeği de unutmamalıyız ki, İslam dünyasında Şii ve Sünni mezhepleri arasında çatlak olması sadece bölge çapında değil, daha büyük bir alan için ciddi bir tehdit oluşturur” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu