GenelSuriye Dostları

Sermedi: Yemen’de ‘İrade Fırtınası’, ‘Kararlılık Fırtınası’na galip gelecektir

İran dışişleri bakanlığı müsteşarı ve İran İslam cumhuriyeti hükümeti özel temsilcisi Murtaza Sermedi, Yemen’e yönelik askeri saldırıların zafere ulaşmayacağını belirterek; bu saldırıların devam etmesi halinde Yemen’de ‘İrade fırtınasının, ‘Kararlılık Fırtınası’na galip geleceğinin görüleceğini söyledi.

Murtaza Sermedi, dün Beyrut’ta Lübnan dışişleri bakanı Cobran Basil ile yaptığı görüşmenin ardından, İRNA ajansına verdiği mülakatta, Yemen sorununun çözüm yolunun görüşmeler ve siyasi yollar olduğunu belirterek; ‘her şeyden önce bütün herkes askeri saldırıların hiçbir yarar sağlamayacağını ve bunun kesilmesi gerektiğini bilmeli ve inanmalıdır’ dedi.

Yemen’e yönelik askeri saldırıların bu ülkede terörizmin, şiddetin ve hasarın artmasına neden olacağını belirten Sermedi, bunun yanı sıra Yemen halkının güçlendirilmesi ve Yemen halkının taleplerinin ve hedeflerinin gerçekleştirilmesi için girişimde bulunmak gerektiğini söyledi.

Sermedi, Yemen gelişmeleri ve Yemen’e yönelik saldırılar ve bu saldırılarda genel olarak sivillerin ölümüne neden olmasına da temas ederek; tek çözüm yolunun, saldırıların bir an önce durdurulması, Yemenlilerin kendi aralarında görüşmelerinin derhal başlaması ve barışçı yollardan çözüme gitmeleri olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakan vekili Sermedi, bazı çevrelerin İran’ın Yemen’in içişlerine müdahale ettiğine dair suçlamalarına da temasla; bunların doğru olmadığını diğerlerinin yanlış stratejik hataları ve başarısızlıklarının üstünün örtülmesi için İran aleyhinde böylesine boş iddialar ve suçlamaların yöneltildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu