Genel

Siyonist İsrail, Gazze soykırımının ortasında Münih Güvenlik Konferansı’nda yer almadı

Üst düzey İsrailli yetkililerin bu yılki Münih Güvenlik Konferansı’nda (MSC) açılış konuşmacısı olarak yer alma taleplerinin, rejimin kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde devam eden soykırımı nedeniyle etkinliğin organizatörleri tarafından reddedildiği bildirildi.

Pazartesi günü İsrail medyasında yer alan bir raporda, “Savunma alanında her yıl düzenlenen en saygın etkinliklerden biri olarak kabul edilen Münih Güvenlik Konferansı’nın organizatörleri, görünüşe göre bu yıl İsrail’i kenara çekmeye karar vermiş.” ifadesine yer verildi.İki hafta içinde gerçekleşecek olan bu yılki konferans öncesinde organizatörlerin İsrail’in önemli katılım taleplerinin tamamını reddettiğini de sözlerine ekledi.İsrail’in reddedilen talepleri arasında rejimin askeri işler bakanı Yaov Galant’ın öne sürdüğü talep de yer alıyor. Organizatörler esasen onun geniş bir dinleyici kitlesine konuşma fırsatını engellediler. Bunun yerine Gallant’a panel konuşmacısı olarak katılması teklif edildi. Geçmişteki etkinlikler sırasında, konferansta geleneksel olarak İsrailli konuşmacılar, aralarında başbakan Benjamin Netanyahu ve rejimin askeri işler bakanı da bulunan önemli panel ve forumlara yerleştirilmiştir ve bunların hepsinin genel kurulda konuşma yapmasına izin verilmiştir.Hatta konferansın organizatörleri, Gazze merkezli direniş hareketleri tarafından tutulan İsrailli esirlerin ailelerinin geniş bir forumda özel bir tören düzenlenmesi talebini bile geri çevirdi. Onlara yalnızca kenarda bir etkinlik düzenleyebilecekleri söylendi, bu da katılımın az olacağı ve medyada çok az yer alacağı anlamına geliyordu.İsrail rejimi, kıyı bölgesindeki direniş hareketlerinin işgal altındaki bölgelere karşı El Aksa Fırtınası adlı bir operasyon düzenlediği 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi amansız ve ayrım gözetmeyen bir soykırım savaşının altına soktu.Saldırı bugüne kadar çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 26.600’den fazla insanın hayatına mal oldu ve 65.300’den fazla kişi de yaralandı. Tel Aviv, askeri saldırıyı, Gazze’ye gıda, ilaç, yakıt, su ve elektrik akışını etkili bir şekilde engelleyen topyekün kuşatmayla birleştirdi ve böylece Filistin topraklarında topyekün bir kıtlık olasılığını artırdı.Cuma günü, Birleşmiş Milletler’in en yüksek mahkemesi olan Uluslararası Adalet Divanı, rejime Gazze’deki soykırım eylemlerini önleme emri veren bir ara karar yayınladı.Ancak rejim, mahkeme kararının açıklanmasından bu yana Gazzelilere yönelik ölümcül saldırı eylemlerini bile artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu