GenelGerçeklerKimyasal İddialar ve Gerçekler

Siyonistlerin Suriye’ye müdahale bahanesi olan kimyasallar sıfırlanmak üzere

Batılı ülkelerin Suriye’ye müdahalenin gerekçesi olarak gördükleri Suriye devletinin elindeki kimyasal silahlar Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre tamamen sıfırlandı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’de devletin elinde bulunan kimyasal silahları teslim etme sözünü tutarak, Batılı ülkelerin Suriye’ye müdahale gerekçelerini ellerinden aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de devletin elinde bulunan kimyasal silahların büyük ölçüde sıfırlandığını açıkladı. Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü, Suriye’deki kimyasal silah stokunun yüzde 45.6’sının imha edilmek üzere Lazkiye Limanı’ndan çıkarıldığını açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Suriye’de devletin elinde bulunan kimyasal silahların, birkaç gün içerisinde sıfırlanacağını söyledi. Yapılan açıklamaya göre Suriye’deki kimyasal silah üretim tesisleri, kimyasalları karıştırmada ve fırlatmada kullanılan aletler ile nakliyat araçları yok edildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’na göre, cephanelikte kullanılmaya hazır olarak bekleyen tek kimyasal gaz olan hardal gazı da Suriye’den çıkartıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Şu an itibariyle Şam askeri kimyasal silah potansiyelini defacto olarak neredeyse sıfıra kadar azaltmış durumda” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı