GenelSuriye Dostları

Sözde dindar görünen tüccarların İslam’la alakası yoktur

Müslümanların önde gelen allamelerinden Dr Muhammed Sait Ramazan el-Buti; mevcut koşullar içinde ülkeyi büyük tehlikelere sürükleyebilecek bir kısım tüccarların açgözlülük ve para hırslarından uyardı.

Şam’daki Emeviler Camiinde dün okuduğu Cuma hutbesinde Allame Buti; kişilik açısından bir kısım zayıf insanların ülkenin tanık olduğu bu zor süreci fırsat kullanmaya ve dar gelirli halk tabakasının hesaplarından servetlerini büyütmeye çalıştıklarını söyledi.

Kendini dindar ve ahlak sahibi olarak gösteren kimi tüccarların hiç bir din yada ahlak kuralını tanımadan servetini artırmaya çalıştıklarını ifade eden Allame Buti; insanların din, ahlak ve insani değerlere önem vermelerinin toplumların temellerinden biri sayıldığını açıkladı.

Allame Buti; bir kısım tüccarların piyasadaki gıda ve diğer tüketim ürünlerinin yanı sıra döviz cinsinden paraları toplamaya ve tekellerine almaya ardından da istedikleri fiyatı insanlara dayatmaya çalıştıklarına dikkat çekerken; bunu yapan tüccarların bazılarının her yıl Medine ve Mekke’ye hacca gittiğine, günde beş vakit namaz kıldığına ve oruç tuttuğuna işaret etti.

Bunların ibadetin ne anlama geldiğini idrak etmediklerini ifade eden Allame Buti; aynı zamanda dinin bir insani ahlak, değer, ilke ve muameleden ibaret olduğunu bilmediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı