GenelKimyasal İddialar ve Gerçekler

Suriye, BM ve KSYÖ arasında kimyasal silahların yok edilmesine ilişkin bir antlaşma imzalandı

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün Birleşmiş milletler (BM) ve Uluslar arası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü ( KSYÖ) ile Suriye’deki kimyasal silahların yok edilmesine ilişkin ortak heyetin kanuni merkezini belirleyen bir anlaşmaya imza attı.

Bakanlık BM ve KSYÖ ile ayrıca ortak heyete tıbbi hizmetlerin yanı sıra olağanüstü durumlarda tıbbi boşaltma hizmetlerinin temini için de mutabakat zaptı imzaladı.

Kimyasal Silahların Taşınması Konusunda Toleranslı Davranmak Mümkün Değildir

İmzadan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat; Suriye’nin BM ve KSYÖ ile imzalanan tüm anlaşmaları tam bir dürüstlük, ciddiyet ve azimle hayata geçirme kararlılığında olduğunu belirtti.

Mikdat Suriye’nin özellikle terörle mücadelesi olmak üzere mevcut zorluklara işaret ederek, bu zorlukların kimi zamanlarda üstüne düşen sorumlulukları ister istemez aksattığına dikkat çekti.

Suriye’de silahlı terör gruplarını destekleyen devletlerin insanlık dışı eylemlerde bulunduklarını irdelemeleri gerektiğinin altını çizen Mikdat; Suriye’deki kimyasal silahların yurtdışına taşınması meselesinde müsamahakar yada tolerans tanımanın kesinlikle mümkün olmadığının altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı