GenelSuriye Dostları

Suriye için kalıcı bir çözüm ulusal anlaşmadır

İran Cumhurbaşkanı, Endonezya zirvesi kulisinde çeşitli ülke liderleriyle görüşmelerindeki önemli konulardan birinin Suriye konusu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dün akşamüstü Tahran Mihrabad havaalanında Endonezya ve Vietnam ziyaretleri dönüşünde bu ziyaretlerini muhabirlere değerlendirirken “Endonezya’la git gide ilerliyen çok iyi ilişkiler içerisindeyiz. Endonezya, bölge ve uluslararası düzeylerinde çok önemli roller oynıyan Müslüman büyük bir ülke” dedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad daha sonra, Endonezya’da demokrasi, çeşitli kültürlerin etkileri ve barışın hakim olabilmesine ilişkin yerel yöntemlerle ilgili düzenlenen konferansa katıldığına değinerek “Bu konferansın temeli mevcut düzeni reddetme ve dünyayı kapsıyacak bir barışı aramaya dayanıyor. Bu da zaten İran halkının savunduğu bir görüştür” diye konuştu.

Ahmedinejad açıklamalarının devamında bu konferansın kulisinde dünyanın bazı liderleriyle görüşmelerinde gündeme aldıkları önemli konulardan birinin Suriye konusu olduğunu belirterek “Bu görüşmelerimizde herkesin ortak olduğu nokta, Suriye’de serbest seçim düzenlenmesini sağlıyacak ulusal anlaşmanın bu ülke için kalıcı bir çözüm olduğu görüşüydü. Savaş asla çözüm değil. Savaşla iktidar olan kalıcı bir güvenliği sağlayamaz” diye vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı