GenelKimyasal İddialar ve Gerçekler

Suriye, kimyasal silahlarını tamamen imha etme taahhütlerine bağlı

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, ülkesinin kimyasal silahlarını tamamen imha etmeye ilişkin taahhütlerine bağlı olduğunu vurguladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, BM Teşkilatı ve Kimyasal Silahları Engelleme Örgütü Ortak Özel Koordinatörü’yle görüşmesinde ülkesinin kimyasal silahları tamamen imha etmeye ilişkin taahhütlerine bağlı olduğunu vurgulıyarak “Suriye’de güvenlik durumu ve bu yöndeki dosyanın gayrı siyasi olması dikkate alınarak, taahhütlerin belli bir zaman çerçevesinde uygulanma sürecinin silahların imhası için zamana ihtiyacı var” dedi.

“El Ahd” haber sitesinin bildirdiğine göre, bu görüşmede iki taraf, Suriye’deki kimyasal silahların imha programında sağlanan ilerlemeler ve ayrıca Şam Hükümetiyle BM ve Kimyasal Silahları Engelleme Örgütleri arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirme yollarını inceledi.

Bu görüşmede Sigrid Kakh da, Suriye’nin gösterdiği işbirliği ve sağlanan önemli ilerlemeyi takdirle anarak “Suriye’nin işbirliği bu Teşkilat denetçilerinin görevlerinde başarılı olmalarına sebep oldu. Bu işbirliği hala devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı