GenelSuriye Düşmanları

Suriye muhalefeti Ürdün aracılığı ile Siyonistlerle görüşüyor

Lübnan’dan yayın yapan El Menar Televizyonunun Amerikan Wall Street Journal gazetesine dayanarak bildirdiğine göre Ürdün, Amerikan yetkilileri ve İsrail istihbaratı ile Suriye’den kaçarak Ürdün’e sığınan Suriyeli askerler arasında bir görüşmeyi organize ediyor.

Gazete Ürdün’ün rolünü Suriye’deki ayaklanmayı güçlendirmeye yardım etmek olarak tanımlarken, Ürdün istihbarat servisleri Suriye ordusundan ayrılarak Ürdün’e kaçan subaylar ve İsrail ile Amerikalı yetkililer arasında Suriye ordusunun durumu hakkında bilgi almak ve Suriyeli subaylarla ilişki kurmak amacıyla istihbari sorgulama toplantısı yapıldığını söyledi.

Ürdün’ün geçen ilk baharda başlayan rolü Suudi Arabistan ve Katar tarafından finanse edilen silahları Özgür Suriye Ordusu ismiyle bilinen silahlı muhalefet gruplarına aktarmakla devam etti. Gazeteye göre Ürdün istihbaratı Suriyeli silahlı muhaliflerle düzenli olarak görüşüyor ve onların sınırı geçmelerinde kendilerine yardımcı oluyor. Yine silahlı muhalefetle stratejik önemdeki askeri meseleleri de konuşuyor.

Bu hizmetine karşılık olarak Ürdün Suudi Arabistan ve Katar’dan nakit para yardımı alıyor.

Bir istihbarat devleti olarak bilinen Ürdün bölgede ekonomisi en zayıf olanlar arasında gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı