GenelSuriye Düşmanları

Suriye: Olaylar ABD’nin kumpasları

Suriye Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı, ABD’yi, ”İç işlerine müdahale etmek, yönetim karşıtlarını desteklemek ve Suriye’deki olayları Birleşmiş Milletler’e yanlış aksettirmek, ülkenin gelişmesine ve yönetimin halkı ve müesseseleri korumasına engel olmakla” suçladı.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, Suriye Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin tavrının Suriye’de son günlerde olayların tırmanışa geçmesine, muhalifler tarafından onlarca sivilin öldürülmesine ve Lazkiye’nin Huffa ilçesinde de olduğu gibi baskınlar yapılmasına sebep olduğu belirtildi.

ABD’nin, ”Suriye hükümetinin muhaliflerin karargahı Huffa’da katliam yapmayı planlıyor olabileceği ve katliamdan Suriye ordusunun sorumlu tutulacağı uyarısında bulunduğu” yönündeki açıklamasının ”çok çirkin olduğu” ve açıklamayla Suriye’de yaşananların çarpıtılmaya çalışıldığı vurgulandı.

Açıklamada ”Annan Planı’na Suriye Hükümeti tarafından sadık kalındığı ancak Amerika’nın ve güdümündeki bazı bölge ülkelerinin plandan şüphe duyduklarının en başından beri dile getirildiği, bu ülkelerin desteğini alan muhaliflerin de planı ihlal ettikleri” ileri sürüldü.

Suriye Dışişleri ve Göçmenler Bakanlığı açıklamasında, Suriye yönetiminin ülkenin bağımsızlığını, güvenliğini ve istikrarını sağlamaya çalıştığı vurgusu yapıldı.

Açıklamada, Annan Planı’na sadık kalınacağı işaret edilerek, planın başarıya ulaşması için Suriye yönetiminin üstüne düşen sorumlulukları yerine getireceği, muhaliflerin ve destekçilerinin BM gözlemci heyetine herhangi bir tacizde bulunmasına izin verilmeyeceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı