Genel

Suriye’de ki son operasyonlarda 2000 Silahlı terörist etkisiz hale getirildi

Suriye ordusu muhtelif bölgelerde silahlı isyancılara ve karargahlarına yönelik başarılı operasyonları sürerken, silahlı isyancılar ağır kayıplar vermeye devam ediyor.

Suriye ordusu, silahlı isyancılara ağır darbe vurmak için geniş çaplı operasyonlara başladı. Güvenlik güçleri bazı bölgelerde son hamleye hazırlanıyor.

Operasyon kapsamında, Şam kırsalında çıkan çatışmalar devam ediyor.

Şam’ın kuzey bölgesinde özellikle Abdul Beled ve Tel Keri Bölgesi’nde yaşanan çatışmalarda silahlı isyancılar ağır kayıplar verdi. Hayatta kalan isyancılar, askerler tarafından ablukaya alınarak kaçışları engellendi.

Bu bölgelerde yaşanan çatışmalarda iki gün içerisinde 500 silahlı isyancı öldürüldü.

Silahlı isyancılar, Edra Bölgesi’nde çıkan çatışmada, çok sayıda takviye güç yardımlarına koşması nedeniyle, bu bölgede 3 gün boyunca ağır çatışma yaşandı. Ama buna rağmen güvenlik güçleri çok sayıda silahlı isyancıyı etkisiz hale getirdi ve isyancılar püskürtüldü.

Güvenlik güçlerinin, 8 bin silahlı isyancının, Haresta, Duma, Zemleka ve diğer bölgelerden gelerek, eğitim kampı haline getirdikleri Mid’a Bölgesi’ne düzenledikleri operasyonda, isyancın çoğu öldürüldü ve yaralandı. Önümüzdeki günlerde geride kalan kısmının da etkisiz hale getirilmesi planlanıyor.

Duma ve Haresta Bölgesi’nde 240 silahlı isyancı etkisiz hale getirildi.

Suriyeli güvenlik güçleri, son günlerde isyancıların girdiği, Humus’un Baba Amr Bölgesi’ni silahlı isyancı ve teröristlerden tamamen temizlemesinin ardından, bölgenin kontrolünü tamamen eline aldı.

Güvenlik güçleri şimdi Humus’un Curetul Erayis Bölgesi’ni tamamen temizlemeye hazırlanıyor. Bir kaç saat içinde bu bölgenin de askerlerin kontrolü altına girmesi bekleniyor.

İdlib Kırsalının Muhtelif Beldelerinde Teröristler Ağır Kayıplar Verdi

Suriye silahlı kuvvetleri tabi Birlikler, teröristlerin İdlip kırsalına bağlı Urm el-Couz ve Kefar Şelaya köylerinde yerleştirdikleri ve ağırlıkları 40-50 KG arasında değişen 5 bomba düzeneğini patlatma girişimlerini çökertti.

Öte yandan İdlib kırsalında bazı terör yuvalarını içindeki silahlı isyancılarla beraber silah ve cephaneleriyle etkisiz hale getirdi çok sayıda silahlı isyancı da öldürüldü.

Öte yandan Suriye silahlı kuvvetleri, Neyreb, Makran, Sermin, Binniş, Kefrojin, Mecdelya, Taum, Teftenaz, Halas ve Sehl el-Roj beldelerinde silahlı isyancı grup saflarında çok sayıda ölü ve yaralının ele geçirildiğini belirterek, bölgede ahali ve mülklerine yönelik saldırılarında kullandıkları suç edatlarını etkisiz hale getirdiklerini kaydetti.

Öte yandan Suriye silahlı kuvvetleri İdlib İli kırsalına düşen Mastuma yolu üzerinde silahlı isyancılara ait makineli silahların monte edildiği bir aracı içerisindeki silahlı isyancılarla birlikte imha etti.

Hama Kırsalında Nusra Cephesi adlı silahlı örgütün çok sayıda elamanı Öldürüldü

Suriye güvenlik güçlerine bağlı birlikler bugün, Hama kırsalının Tıybet el-İmam beldesinin güneybatısında düzenlediği başarılı operasyonda, silahlı isyancıların saldırılarında kullandıkları bir kısmı ağır taramalı silahlarla donatılmış bazı araçlarını imha etti.

Ayrıca Ebu el-Bera el-Cezravi lakaplı Nusra Cephesi silahlı isyancı elebaşı ile 3 elemanının öldürüldüğü yanı sıra aralarında silahlı isyancı grubu elebaşlarının bulunduğu bazı teröristlerin daha etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Lazkiye’de silahlı isyancıların Silah ve Mühimmatları İmha Edildi

Suriye güvenlik güçleri Lazkiye kırsalına düşen Kastal Muaf Nahiyesine tabi Beyt Avvan Köyünde düzenlediği nitelikli operasyonda silahlı isyancılara ait silah ve mühimmat depolarını imha etti.
Suriye güvenlik güçleri ayrıca bölgede ahaliye ve mülklerine saldıran bir çok silahlı isyancının da ölü ve yaralı olarak ele geçirildiğini belirtti.

Yabancı Uyruklu Keskin Nişancılar Öldürüldü

Suriye güvenlik güçleri , Lazkiye kırsalının Belle köyünde silahlı isyancılara ait bir kaç karargah ve toplanma yerlerine karşı düzenlediği başarılı operasyonda iki silah ve cephane deposunu imha etti.

Suriye güvenlik güçleri bir başka birlik ise Burc el-Rahimliye köyünde silahlı isyancıların bölge ahalisine karşı saldırılarında kullandıkları füze rampasını imha ettiklerini, aralarında yabancı uyruklu keskin nişancıların bulunduğu bazı silahlı isyancıları ise öldürdüğünü ifade etti.

İsyancılar yine birbirlerini öldürdüler

Silahlı isyancı gurupları, kendi aralarında anlaşamayınca büyük çatışma yaşandı.

Özgür Suriye Ordusu ve Nusret Cephesi adlı silahlı isyancılar, Rika’nın Bölgesi’nde çatıştılar. Tel Ebiz sınır bölgesinin kontrolünü ele geçirmeye çalışan iki gurup arasında çıkan tartışma, silahlı çatışmaya dönüştü.

Çatışma sonunda her iki guruptan da onlarca kişi öldü ve yaralandı.

Daha önce de defalarca, silahlı isyancılar ganimet paylaşımı sırasında anlaşamayarak çatışmış ve yine birbirlerini öldürmüşlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı