GenelSuriye Düşmanları

Suriye’de patlayan bombalar Türkiye’den geçiyor

New York Times gazetesi yazarlarından Tim Arango’nun dünkü yazısı Suriye’de batlayan bombaların Türkiye’den sınırın diğer tarafındaki terör gruplarına hiçbir engelleme ile karşılaşmadan ulaştırıldığını gösteriyor.

New York Times gazetesi yazarlarından Tim Arango, dün kaleme aldığı bir yazıda Kilis’te içlerinde biri eski asker iki Türk vatandaşının da yer aldığı Esad karşıtları ile gerçekleştirdiği röportajları yazdı.

Haberde, dikkat çekici noktalarda bir tanesi, Türk vatandaşları ile işbirliği içinde muhaliflerin bomba yapımında kullanılan yüksek nitrat bazlı gübreleri, sınırın diğer tarafındaki terör gruplarına hiçbir engelleme ile karşılaşmadan ulaştırmaları.

Arango’nun konuştuğu kişilerden bir tanesi ismini vermek istemeyen bir Türk vatandaşı. Arango, “Bana ne denilirse ben onu yapıyorum. Hayır demiyorum” diyen şahısın, Suriyeli muhaliflere yardım etme konusundaki “mutluluğunu” aktarıyor.

Ancak önemli olan nokta ise, bu şahsın, muhaliflerin bomba yapımında kullandığı gübrelerin nakliyatında görev alması. Şahıs Arango’ya, nakliyat için yaptığı 2500 dolarlık harcamaların faturasını gösteriyor. Para ise muhalifler tarafından ödenecek.

“Gizlemeye ihtiyaç duymuyorlar”
“Bir semti yok edecek kadar” gübre ile yüklü bir kamyoneti gündüz vakti bir çiftlik evinin önüne parkeden bu şahsa kamyonun boşaltılması için Ahmet Helo adında başka bir Türk yardımcı oluyor. Kamyonda bulunan bir varil sülfür ile 2 ton nitrat bazlı gübre çuvallar içinde eve taşınıyor. Mekânın sahibine de bu iş için bir ücret ödeniyor.

Arango’nun dikkat çektiği noktalardan bir tanesi, yakınlarında bir askeri aracın ve sınır geçiş noktasının olmasına rağmen nakliyat işinin açıktan açığa yapılıyor olması. Nakliyattan sorumlu bir isyancı komutanı Ebu Muhammed “Bu sır değil. Gübre taşıyoruz, yasak olan bir şey yapmıyoruz” diye konuşuyor.

Plan ise akşama kadar bekleyip, bomba yapımında kullanılan gübre ve sülfürü sınırdan muhaliflere ulaştırmak. “Gübre taşıyıcılarının” rahatlığına bakılırsa, hangi amaçla kullanılacağı apaçık ortada olan bu malzemelerin, Türkiye sınırından geçirilirken resmi bir engelle karşılaşmadığını tahmin etmek zor değil.

Ancak muhalifler elinde bir katliam aracına dönüşen bu “yasal malzemeler”, özellikle son dönemde gittikçe sıklaşan Halep ve Şam gibi büyük kentlerde düzenlenen yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırılarda kullanıldı ve kullanılıyor.
“Suriyeli muhaliflerin yeni taktiği bombalı eylemler” haberi için tıklayınız

Bomba yapımına eski bir Türk asker yardım ediyor
Beşar Esad’a bir küfür savuran Ahmet Helo, “Biz yalnızca Esad’ın devrilmesini istiyoruz. Ben devrimin başından beri muhaliflere yardım ediyorum” diyor ve yazar Ahmet Helo hakkında önemli bir bilgiyi daha paylaşıyor.

Helo, Halep’te akrabaları olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yer almış eski bir asker. Arango, Helo’nun, muhaliflere patlayıcı maddeler yapımında yardımcı olmak için sık sık Suriye’ye geçtiğine ve hatta burada çatışmalara katıldığına dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı