Genel

Suriye’de şiddete son vermek için çalışmalar devam edecektir

BM genel sekreteri barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Hervé Ladsous; Suriye’de görev yapan BM askeri ve sivil gözlemcilerin yayılma süreçlerini sona erdiğini belirtti.

Şam’daki DamaRose Otelinde basına açıklama yapan Ladsous; pratikte oldukça büyük çabaların harcandığına işaret ederek, gözlemcilerin yayılma sürecinin BM tarihinde rekor sayılacak derecede kısa bir süre içinde tamamlandığını açıkladı.

Gözlemci heyetinde çalışanların Suriye’de bulundukları tüm çalışmaları hakkında kendisine kısa bir bilgi vermeleri ardından Suriyeli yetkililerle temaslarının derhal başladığını ifade eden Ladsous; farklı bölgelere gönderilmelerinden önce eğitim alan bir çok gözlemciyle bir araya geldiğini söyledi. Ladsous; onlara heyetin hedefi ve bu hedefin önemini hatırlattığını belirtirken, amaçlarının şiddetin durdurulduğunu belirtme aracılığı ile kişilerin yaşamlarını korumada yardımcı olmanın yanında Annan planı kapsamında siyasi sürecin başlatılmasına uygun bir ortam sağlamaya katkı sağlamak olduğunu ekledi.

Elde edilen sonuçların sağlanmasında katkısı olan herkese teşekkürlerini ifade eden Ladsous; özel olarak heyet başkanı General Robert Mood ve genel olrak da tüm heyet üyelerini kutladı.

Ladsous; heyet görevinde gayet önemli faktörlere ulaştıklarını hatırlatarak, şiddete son verme amacıyla ilgili tüm tarafların desteğiyle görevin devam edeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı