Genel

Suriye’de terör eylemleri nedeniyle sağlık hizmetleri büyük zarara uğradı

Sağlık Bakanı Saad Nayef, bir kısım uluslar arası örgütlerin acil servis bölümlerinin müdür ve başkanlarıyla sağlık sektörünün durumu, karşılaştığı zorluklar ve vatandaşlara tıbbi hizmetlerin sunulması için gereken ihtiyaçları ele aldı.

Sağlık Bakanı Nayef, son yıllarda sağlık sektöründe en iyi düzeylere ulaşıldığını bildirerek bu sektörün yaşanan aşamada dayatılan ekonomik yaptırımlar ve silahlı grupların terörü nedeniyle büyük zorluklarla karşılaştığına işaret etti.

Sağlık Bakanı, terör gruplarının 48 hastaneye tahrip ettiğini bunlardan 27’sinin hizmet dışı kaldığını, saldırıya maruz kalan 400 ambulanstan 200’ünün çalışamaz durumda olduğunu, tıbbi ve sağlık kadrolarının hedef alınması sonunu 52 sağlık görevlisinin şehit olduğu, 72’sinin yaralandığı 20’sinin de kaçırıldığını ifade etti.

Çok sayıda ilaç fabrikasının terör saldırılarından zarar gördüğüne işaret eden Bakan Nayef, 5 fabrikanın tamamıyla hizmet dışı kaldığının bir kısmının da yakıt ve elektrik eksikliği nedeniyle üretimini durdurduğunun altını çizdi.

Diğer yandan UNICEF Örgütü Acil Programlar Müdürü Ted Chaiban, uluslar arası örgütlerin Suriye’yle işbirliği düzeyini arttırmaya hazır olduğunu bildirerek aşı kampanyasının başarılı olmasının bakanlığın çocuklara her yerde ulaşmaya özen gösterdiğinin işareti olduğunu kaydetti.

Chaiban, Dera Hastanesine Cumartesi günü düzenledikleri ziyaret sırasında şiddete maruz kalan alt yapının tamamıyla zarar gördüğüne tanık olduğunu, sonuçta bu eylemlerden vatandaşın acı çektiğini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü Acil Servis Müdürü Richard Brennan, bakanlığa öncelikleri ve ihtiyaçlarını belirleme çağrısı yaparak bakanlığın çalışmalarını en iyi destekleme yollarını ve uluslar arası varlığın arttırılmasına ihtiyaç duyulup duyulmadığını sordu.

Brennan, sağlık sektörünün zor bir durumla karşı karşıya olduğunu, bu durumun işbirliğini arttırarak düzeltilebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı