Genel

Suriyede terör eylemlerinde bulunan Libyalı terörist itiraflarda bulundu

Suriye’den ayrılan Libyalı bir terörist; Türkiye toprakları üzerinden Suriye’ye girdiğini, bir çok terör grubuyla bir araya gelerek havaya uçurma eylemleri ve el yapımı bombalar hazırlama eğitimlerine katıldığını itiraf etti.

Libya Şimdi Aşansına yaptığı ve Tunuslu el-Şuruk Gazetesinin yayınladığı açıklamalarında Hazim M. Adlı terörist; sözde ‘Trablus Tugayında’ patlayıcı uzmanı ve sorumlusu olarak görev yaptığını söyledi.

Hazim M.; Suriye Arap Ordusuna karşı cihat etmek için iki ay önce Türkiye üzerinden Suriye topraklarına girdiğini ifade ederken; Türkiye’de bir Türk subayının pasaportuna el koyması ardından bir kısım işbirlikçilerin kaçak yollarla kendisini Suriye’ye geçirdiklerini belirtti.

Suriye’ye girmesi ardından burada eylem yapan bir dizi terör grubuyla bir araya geldiğini söyleyen Hazim M.; uzmanlık alanında düşen patlayıcı düzenekleri hazırlama, eğitme ve havaya uçurma eylemlerine katıldığını söyledi.

Hazim M.; bir kısım terör gruplarıyla birlikte Hama iline taşındıklarını ve orada kendi değimiyle Ammar Bin Yaser Taburunun düzenlediği eylemlere katıldıklarını ifade ederken, tugayda farklı Arap ve Afrika ülkelerinden çok sayıda silahlının bulunmasıyla şok olduğunu dile getirdi.

Suriye’deki çatışma sahasından ayrılma nedeni konusunda ise Hazim M.; silahlıların çalışma düşünce yöntemleri olduğunu açıkladı.

Hazim M. çatışma sahasını bırakmasına neden olan bu yöntemlerin arasında; saflarında ölen silahlıların cansız bedenlerinin yakılması yada organlarının satılması yer aldığına dikkat çekti. Silahlıların uyruklarına göre icraatların değiştiğine işaret eden Hazim M.; Afrika ülkelerinden olması durumunda ölen silahlının yakıldığını belirtti.

Hazim M.;askeri bir komutanın konuya ilişkin soruya cevabında bunun; Suriye hükümetinin silahlılar arasında farklı uyruklardan kişilerin bulunduğunu anlamasını önlemek için aldıkları bir icraat olduğunu söylediğine vurgu yaptı.

Libya’nın yanı sıra farklı tüm Arap ülkelerinden savaşçı olarak nitelendirdiği herkesi Suriye’ye girmemelerine çağıran Hazim M.; çünkü Suriye’de yaşananların kesinlikle ve mutlak bir şekilde halk devrimi olmadığının altını çizdi.

Bu çerçevede Hazim M.; Suriye’ye girdiklerinde cihat çağrısını yerine getirdiklerini, Suriye ordusunun kadınlara tecavüz ettiğini ve çocukları öldürdüğünü düşündüklerini ifade etti. Suriye’de bulundukları süre içinde ise tüm bunların yanı sıra daha önce kendilerine ulaştırılan haber ve iddiaların kesinlikle doğru olmadığından bizzat emin olduklarını söyledi.

Hazim M.; bunların yanında Suriye’de silahlı eylemleri komuta edenlerin ise katil ve çetelerden ibaret olduklarını gözleriyle gördüklerine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı