Genel

Suriye’deki Filistinli mülteciler ülkede devam eden savaşta taraf değildirler

Lübnan’daki Filistinli Âlimler Birliği, Lübnanlı bazı medya organlarının başta Aynu’l-Hulve olmak üzere ülkedeki Filistin mülteci kamplarına karşı yaptıkları tahrik ve kışkırtmaları kınayarak, söz konusu taraflardan haberleri dikkatle seçmelerini ve olayları körüklemekten vazgeçmelerini istedi.

Şeyh Bessam Kayid başkanlığında birliğin Sayda’daki merkezinde bir araya gelen âlimler, Marunî Patrik Beşşare Er-Rai’nin mülteci kamplarını fitne, şiddet ve terör yuvası olarak tanımlamasını kınadıklarını belirttiler.

Toplantının ardından Filistinli Âlimler Birliği adına yapılan açıklamada şu hususlara dikkat çekildi: “Suriye’deki Filistinli mülteciler ülkede devam eden savaşta taraf değildirler. O nedenle Yermuk mülteci kampındaki halkımıza yapılan ambargonun kaldırılmasını, kampa ilaç, gıda, yakıt gibi insani yardımların girmesine izin verilmesini istiyoruz. Aynı zamanda en son taraflar arasında varılan anlaşma maddelerinin de hayata geçirilmesini istiyoruz.”

Amerika gözetiminde Filistin Yönetimi’yle işgal rejimi arasında devam eden müzakerelere de değinen Filistinli âlimler, toprak ve insan değişimini reddettiklerini, bunu Filistin halkının sabit haklarında vazgeçmenin diğer adı olarak algıladıklarını, böyle bir adımın 1948 yılında Filistin halkının başına gelen büyük felaketin ikinci versiyonu olduğunu ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu