Yemen Gerçekleri

Suriye’den Yemen’e terörist transferi

Suriye’deki el-Kaide bağlantılı teröristlerin Sana hükümetine bağlı Yemen ordusuna karşı savaştırılmak üzere Marib’e taşındığı bildirildi.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre Aden’deki Suudi koalisyonu komutanlığı Abyan’daki el-Kaide komutanını Suriye’den ve diğer ülkelerden Yemen’e getirilecek olan teröristlerin geçiş güzergahlarını güvenli hale getirmekle görevlendirdi.

Güvenlik ve istihbarat kaynakları, bu görevlendirmeyle birlikte el-Kaide’nin Suriye’den gemiyle Abyan’a getirilecek olan teröristleri silahlarıyla birlikte Marib’e güvenli bir şekilde ulaştıracaklarını söyledi.

Habere göre bu hazırlıklar kapsamında iki hafta önce el-Kaide teröristleri, ‘Salim Şenae’ adlı bir şahsın komutasında İhvan’ın Yemen kolu olan Islah Partisi militanlarıyla birlikte ve Suudi koalisyonu komutanının gözetiminde Abyan kıyılarına konuşlandırıldı.

Yerel kaynaklar, el-Kaide militanlarının herhangi bir kısıtlama olmaksızın ‘Vadi Hamra’, ‘Yehmas’, ‘el-Murakaşa’ ve ‘el-Vadi’i’ bölgelerinde serbestçe dolaşabildiklerini ve İhvancı Islah Partisi karargahlarına girip çıktıklarını söyledi.

El Ahbar gazetesi ayrıca el-Kaide teröristlerinin geçen hafta Suriye’den Yemen’e getirilecek teröristler için geçiş güzergahı oluşturmak bakımından Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyi militanlarının bazı kontrol noktalarına saldırılar yaptığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu