GenelSuriye Dostları

Suriyeli gruplar İran inisiyatifine uysun

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Suriyeli gruplardan Suriye ulusal diyalo hususunda İran’ın inisiyatifini sürdürmelerini istedi.

Ali Ekber Salihi, Tahran’da “Suriye Milli Diyalog Oturumu’nun ikinci gününde önceki gün kulis açıklamasında İran’ın bu toplantıda sırf müzakereleri kolaylaştırıcı role sahip olduğunu belirterek, Suriyeli gruplardan İran’ın bu inisiyatifine uymasını istedi.

İran Dışişleri Bakanı, İran’ın Suriyeli gruplar arasında iç müzakereleri sürdüren bir aracı olmadığına değinerek, Suriye’deki grupların İran’ın inisiyatifiyle başlayan hareketi sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Salihi, Tahran’da Suriyeli gruplar arasında müzakerelerin devam etmesi hedefiyle bir takip komitesinin kurulması için başlayan Suriye Ulusal diyalog toplantısında alınan karara değinerek, Sözkonusu komitenin çeşitli Suriyeli gruplardan oluştuğu ve üyelerinin belirlendiği, bu üyelerin isimlerinin de bugün açıklanacağını belirtti.

Suriye Milli Diyalog Oturumu’nun ikinci günü İran dışişleri bakanı ile Suriyeli grup temsilcilerinin katılmasıyla kapalı kapılar ardında gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı